Gergerlioğlu’na TBMM’deki eylemi sebebiyle iddianame

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı, milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında, TBMM’deki eylemi nedeniyle ‘millet görevini usulsüz üstlenme’ ve ‘meslek yeri dokunulmazlığını ihlal’ suçlarından 5 yıla değin hapis istemiyle iddianame hazırladı.

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, TBMM Genel Kurulu’nda 17 Mart 2021’de gerçekleşen oturumda, hakkında mahkemece bahşedilen kesinleşmiş hapis suç oluşturan nedeniyle milletvekilliği düşürüldü. TBMM Genel Kurulunda oturma eylemi başlatan Gergerlioğlu, sonra eylemini partisinin grup odasına sürdürdü. 21 Mart’ta TBMM’deki odasında gözaltına alınan Gergerlioğlu, ifadesinin ardındaki özgürlük bırakıldı. Gergerlioğlu, kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle, 2 Nisan’da yeniden gözaltına alınarak cezaevine gönderildi.

5 YIL HAPİS İSTEMİYLE İDDİANAMEGergerlioğlu’nun TBMM’deki eylemi nedeniyle, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma tamamlandı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, Kocaeli milletvekili olan değişken hakkında kesinleşen mahkeme emri olması sebebiyle muhakkak hüküm giydiği, bunun üzerine Anayasa’nın 84’ncü maddesi gereği TBMM Genel Kurulu’nun 17 Mart 2021 tarihli 60’ncı birleşiminde laf konusu durumun bilgiye sunulduğu ve Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürüldüğü belirtildi. İddianamede, Gergerlioğlu’nun kamu görevinin sona ermesine rağmen yasadışı olarak üstlendiği milletvekilliği göreviyle, 18-19 ve 20 Mart tarihlerinde milletvekili olarak hareket etmeye devam ettiği, devlete ait görevi kalmamasına rağmen belirtilen vakit kapsamında gündüz ve gece kesintisiz bir şekilde TBMM’de bulunmaya devam ederek, nitelikli olarak iş yeri dokunulmazlığını ihlal ettiği, TBMM tutanaklarının da bu durumu doğruladığı anlatıldı. İddianamede, şüphelinin ‘işyeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘halk görevini kaçak üstlenme’ suçlarını işlediği belirtilerek, 5 yıla dek hapsi talep edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir