Genç yaşta kanseri yenen öğretmen, öğrencilerini geleceğe hazırlıyor

Hayatının dönüm noktası olarak nitelediği akciğer metastazını 10 yıl önce yenen ve kanser tedavisi sürerken Halk Personel Seçme Sınavına (KPSS) hazırlanıp, felsefe öğretmeni olarak atanan 36 yaşındaki Yasin Örer, öğrencilerini geleceğe hazırlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Kayseri’de 10 sene önce rahatsızlanıp gittiği hastanede akciğer metastazı tanısı konulan Yasin Örer, bu süreçte ailesini üzmemek için ameliyat edilene değin durumunu kimseyle paylaşmamaya karar verdi.

Ablasının 15 yaşında hayatını kaybetmesi ile ailesinin üzüldüğü günleri hatırladığı için böyle bir karar alan Örer, daha sonra uzun bir çare sürecine girdi.

Örer, AA muhabirine, kemoterapi nedeniyle saçlarının dökülmeye başladığını, kendisindeki değişiklik sebebiyle ailesine durumu anlatmak zorunda kaldığını söyledi.

O dönemde şimdiki eşi ile dostluk aşamasında olduğunu anlatan Örer, “Kanser olduğumu kendisine anlattım, azıcık bambaşka kalabileceğimizi söyledim. O da bu durumu kabul etmedi, girdiğimiz yolda sonuna kadar birlikte olacağımızı söyledi.” dedi.

Örer, 10 yıldır evli olduğunu, kendisini kuvvet zamanlarında terk etmeyen eşi ve 2 kızı ile mutlu bir yaşam sürdüğünü dile getirdi.

“2010 yılı hayatımın senesi oldu”

Örer, 2010’da birçok durum yaşadığını, bunların hayatına istikamet verdiğini vurguladı.

Özvatan ilçesinde Çok Programlı Anadolu Lisesinde felsefe grubu öğretmenliği yapan Örer, tedavi süreci ile ilgili, “24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tümörüm alındı. Bu sene içinde kanser tedavisini görünür şekilde atlattım. Kanser olunca dershanede çalışmayı bırakmıştım, KPSS’ye hazırlanıyordum. sonradan sınavı kazanıp öğretmen olarak atandım. 2010 yılı benim ayrıca kanserden kurtulduğum hem evlendiğim ayrıca de atandığım sene oldu. O yıl benim hayatımın yılı diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

“Öğrencilere muavin olmaya çalışıyoruz”

Öğretmenliğin birçok kişinin hayalini süsleyen meslek olduğuna işaret eden Örer, şunları kaydetti:

“Atanmama karşın içimde bir boşluk oluştu. Her şey işlenmiş olmasına rağmen insanlara, öğrencilere tezgâhtar olmaya çalışıyoruz. Eğitimle alakalı çocukları sınavlara hazırlamaya çalıştık. Maddesel durumu kötü olan öğrencilerim var. Onlar için MEB kazanım testlerinin bütün ders ve şubelerini fasiküller haline getirip tahsis veriyorum. Ders egzersiz yönünden kaliteli işler yapıyoruz. Kayseri’den uzakta olmamıza karşın hukuk, psikolojik danışmanlık ve rehberlik gibi bölümlere öğrenciler gönderiyoruz. Öğretmen birçok şeyi değiştirebilir.”

Kanser tedavisi gördüğü dönemde vücudunun direncinin fazla düştüğünü aktaran Örer, bu dönemde kan ihtiyacının arttığını ve kan bağışının önemli ışık halkası geldiğini belirtti.

Kansere Karşı Birlikte Derneği (KANKA) ile son yıllarda kanser hastalarının kan ihtiyacını karşılamak için karşılıklı çalışma yaptığını anlatan Örer, bazen sabahleyin 05.00’e dek kan aradıklarını, yer alan kan ile hastalara umut olduklarını vurguladı.

Haftanın her günü telefonunun açık olduğunu aktaran Örer, sosyal ağ platformlarından kan ihtiyacı olan kişilerle irtibat kurduklarını sözlerine ekledi.

Genç yaşta kanseri yenen öğretmen, öğrencilerini geleceğe hazırlıyor
Genç yaşta kanseri yenen öğretmen, öğrencilerini geleceğe hazırlıyor
Genç yaşta kanseri yenen öğretmen, öğrencilerini geleceğe hazırlıyor
Genç yaşta kanseri yenen öğretmen, öğrencilerini geleceğe hazırlıyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir