Geçen hafta Kovid-19 vakalarının zirve yaptığı Kırklareli’nde tedbirlerle vaka çoğalma hızı azaldı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının geçen hafta azami arttığı Kırklareli’nde, tedbirlerle birlikte olgu çoğaltma hızı düşüşe geçti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal ağ hesabından olgu sayılarının en çok düştüğü iller aralarında açıkladığı Kırklareli’nde yaşamış vatandaşlar, yeniden en fazla vakanın görüldüğü il olmamak için kurallara daha fazla uyacaklarını belirtti.

Kırklareli, geçen hafta yüzde 70’e yakın vaka artışıyla uzun süredir en çok vakanın görüldüğü Samsun’u geçmiş, olgu sayısı 100 binde 882,13’e ulaşmıştı. Son verilere tarafından bu rakam 830,44’e düştü.

Kırklareli sakinlerinden Recep Gençay, AA muhabirine olgu sayılarının düşüşe geçmesine fazla sevindiklerini belirtti.

Sayıların daha da düşmesi için topyekün mücadele verilmesi gerektiğine aksan yapan Gençay, “Demek ancak ahali kurallara uymaya başladı. Ondan nedeniyle düşmüştür. Sahiden tam kapanma olsa daha da düşecektir. Vakaların düşmesi sevindirici ast, olmaz olur mu? bundan başka aşıların vurulma oranı artsa daha da düşecektir.” dedi.

Berkay Çamlı da Kırklareli’nin vaka artışıyla Türkiye’de doruk olmasına çok üzüldüklerini belirtti.

Bundan daha sonra Kırklareli’nin daha aşağılarda yer alması, hatta sıfır olgu için tedbirli olacaklarının altını çizen Çamlı, “Bundan daha sonra da Kırklareli’miz düzelecek, düzelmeye de başladı zaten. Düşmesi bizleri umutlandırdı ast. Çok fena durumdaydık biz. Bu konuda anılmak, en kötü durumda edinmek hiç istemeyiz. Fakat düştüğünü görmek tabi ama umutlandırdı. “diye konuştu.

Tedbirlerine uymayan 17 kişiye 53 bin 598 lira ceza verildi

Bu arada tedbirlere uymadıkları gerekçesiyle 17 kişiye para cezası uygulandı

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Lüleburgaz, Vize, Pınarhisar ve Kofçaz ilçelerine emrindeki köy ve beldelerdeki denetimde, maske takmayan, sosyal mesafe kuralına uymayan 17 kişiyi saptama etti.

Bu kişilere toplam 53 bin 598 lira cinayet veren ekipler, maske takılması ve sosyal mesafe kuralına uyulması yönünde uyarıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir