GAZİANTEP/MARDİN – TARİHİN AYNASI KÜLTÜREL SERVET – Güneydoğu’daki binlerce takvim tarihe sahip açık hava müzeleri ziyaretçileri cezbediyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde binlerce yıllık geçmişiyle dikkatleri çeken Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, Nemrut Dağı Ören Yeri, Yesemek Açık Hava Müzesi ve Dara Antik Kenti, ziyaretçilerini büyülüyor.

Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Mardin’deki tarihi alanlar, gezenleri hemen hemen tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Şanlıurfa’da 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe, yerli ve tanıdık olmayan turistlerin en fazla ziyaret ettiği tarihi mekanların başında geliyor.

Yaklaşık 3 sene önce UNESCO Dünya Servet Listesi’ne alınınca ününe ün katan Göbeklitepe, 2019 yılında 400 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı. Yeni herif koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle geçen yıl fazla kişiyi ağırlamayan Göbeklitepe, Kültür ve Turizm Bakanlığının sanal müze uygulamasında 1 milyon 673 bin ziyaretle Türkiye’de maksimum alaka gören tarihi mekan oldu.

Türkiye Turist Rehberleri Birliği Yoklama Kurulu Başkanı ve Şanlıurfa Yöresel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, AA muhabirine, bölgeye ilginin artmaya başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin salgın sürecinde en düşük riskli alan olduğunu vurgulayan Çoban, “Şu Anda tur ve yolculuk planı yaptırmayı isteyen fazla sayıda kişi bu bölgeye ulaşmak istiyor. Yakın geçmişte Şanlıurfa’ya ve bölgeye yoğun alaka vardı. Ülkemizin asgari tehlikeli bölgesinde bulunmamız turizm hareketliliği açısından sevindiricidir. Yolculuk tur planı yapanlar, acenteleri, tur rehberlerini ve otelleri arayıp aşırılık oluşturmaya başladı. Evde oturmaktan sıkılan fazla sayıda kişi arıyor.” diye konuştu.

Dünya mirası “Nemrut”

Doğu ve batı medeniyetlerinin kesişme noktasında yer alan, abide mezarı, dev heykellerinin yanı sıra 2 bin 150 metre rakımıyla “Güneşin doğuşu ve batışının dünyada en güzel izlendiği yer.” olarak aşina Nemrut Dağı, ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunuyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan, Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırlarındaki Nemrut Dağı Ören Yeri, Kommagene Krallığı’na ait 50 metre yüksekliğinde, 150 metre çapında tümülüs ile o kadar çok dev esere konut sahipliği yapıyor.

Milli park alanı olarak korumaya alınan alan, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlıyor.

Nemrut Dağı’na tırmanan ziyaretçiler, takriben 40 dakika süren 800 metrelik yürüyüşün ardındaki güneşin eşsiz doğuşu ve batışını seyretme fırsatı buluyor. Yerli ve yabancı turistler, gün batımından önce vardıkları dağın zirvesinde gördükleri hoş manzarayı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekiyor.

Dara Antik Kenti

“Medeniyetler şehri” Mardin’de bulunan, Doğu Roma İmparatorluğu’nun sınırını Sasanilere aleyhinde korumak amacıyla kurduğu Dara Antik Kenti, normalleşme sürecinde de turistlerden alaka görüyor.

Merkez Artuklu ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Oğuz Mahallesi’nde bulunan ve ” Mezopotamya’nın Efes’i” olarak nitelendirilen Dara Antik Kenti’nde 30 yılı aşkın süredir yapılan bilimsel kazı ve araştırmalarla farklı alanlara yönlendirilmiş dönemlere ait çok sayıda mimari kalıntı ortaya çıkarıldı.

Eski Mezopotamya’nın önemli kentlerinden biri olan ve içinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntılarının bulunduğu antik şehir halkı, Kovid-19 tedbirleri kapsamında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Antik kentte Roma Dönemi’nde dini törenlerin yapıldığı ve yüzlerce kişinin bir arada gömüldüğü galeri mezarın da yer aldığı nekropol bölge, en çok alaka gören bölümlerin başında yer alıyor.

Dicle Kalkınma Ajansının (DİKA) yürütücüsü olduğu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı” çerçevesinde uygulanan “Dara Antik Kenti Örenyeri Çevre Düzenlemesi ve Restorasyon Projesi” ile 4 milyon lira takviye sağlandı.

Proje kapsamında dünyadaki en önemli şehir halkı sur yapılarından birisi olan Dara surlarının ayağa kaldırılması ve Dara Antik Kenti’nin dar ve yerinde koşullarda gezilebilen bir destinasyona dönüştürülmesi amacıyla konservasyon, çevre düzenlemesi ve ziyaretçi merkezi çalışmalarının yapılması, bu turizm merkezinin milletlerarası alanda tanıtımının gerçekleştirilmesi için alıştırma başlatıldı.

“UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmasını planlıyoruz”

DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, AA muhabirine, Dara’nın dünyada tanıdık en manâlı şehir halkı sur yapılarından biri olduğunu söyledi.

Mardin’e gelen turistlerin çoğunluğunun antik kenti ziyaret ettiğini, bundan dolayı alanda altyapılar çalışmalarına tartma verilmesi gerektiğini açıklayan Alanlı, hayata geçirilen proje ile turistlerin daha dinç, yerinde koşullarda gezebilmesi için alıştırma başlattıklarını kaydetti.

Alanlı, büyük kasaba surlarının ortaya çıkarılması, yürüme yollarını yapılması ve karşılama merkezinin inşa edilmesi aracılığıyla bu tarihi alanı turizme yönelik bir destinasyon merkezine dönüştürmeyi planlıklarını aktardı.

Böylece kente çoğu alanda katkı maddesi sağlamayı ümit ettiklerini dile getiren Alanlı, “Karşılama merkezi ve çevre düzenlemesi yapıldıktan sonradan buranın daha fazla turist çekebilmesi için belki kırsal kalkınmaya dönük olarak da bölgesel bir pazar kurmayı planlıyoruz. Mali desteklerin yanı sıra burayı dünyada da tanıtmayı planlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmasını planlıyoruz. Amacımız burayı turizme kazandırarak, bölgenin kalkınmasını sağlamaktır.” ifadelerini kullandı.

Alanlı, salgın sürecinde kapalı alanlardaki riskten nedeniyle Dara’nın en çok seçim edilen yerlerin başında geldiğine sinyâl ederek, “Çünkü burası bir açık hava müzesi. İnsanlar çok sağlıklı bir şekilde burayı gezebildiler. İnsanlar soğuk, kış demeden burayı yoğun bir şekilde gezmeye devam ediyor. Turizm açısından altyapı çalışmalarına devam edersek turist sayısını daha da artıracağımızı, gelen turistlerin de daha fazla zaman geçirme imkanı bulacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Dara Antik Kenti’ni ziyaret eden vatandaşlardan Oktay Çetinkaya, Ankara’dan geldiğinde böyle güzel bir yerle karşılaşacağını hiç düşünmediğini belirtti.

“Sahiden çok hoş, açık hava müzesi gibi. Burada tarih yatıyor. Aslında olağanüstü bir yer.” diyen Çetinkaya, herkese bu tarihi alanı görmeleri tavsiyesinde bulundu.

Yesemek Açık Hava Müzesi

Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki Hitit dönemine ait eserlerin yer aldığı Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

İlçe merkezine 23 kilometre uzaklıktaki Yesemek Mahallesi’ndeki UNESCO Dünya Servet Geçici Listesi’nde bulunan 518 heykelin bulunduğu Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi’ni yılda sıradan 15 bin birey ziyaret ediyor. Açık hava müzesinin ziyaretçi sayısı, geçen sene salgın nedeniyle düştü.

Müzenin takriben 20 yıldır rehberliğini yapan Ali Çiçek, “Müzemizi 2020 yılında 8 bin 683 kişi ziyaret etti. Bu sayı kesinlikle bizim için epeyce düşük. Kovid-19 nedeniyle ziyaretçi sayımızda düştü ama inanıyorum oysa normalleşme süreciyle beraber sayımız baştan eskisi gibi olacak.” dedi.

GAZİANTEP/MARDİN - TARİHİN AYNASI KÜLTÜREL SERVET - Güneydoğu'daki binlerce yıllık tarihe sahip açık hava müzeleri ziyaretçileri cezbediyor
GAZİANTEP/MARDİN - TARİHİN AYNASI KÜLTÜREL SERVET - Güneydoğu'daki binlerce yıllık tarihe sahip açık hava müzeleri ziyaretçileri cezbediyor
GAZİANTEP/MARDİN - TARİHİN AYNASI KÜLTÜREL SERVET - Güneydoğu'daki binlerce yıllık tarihe sahip açık hava müzeleri ziyaretçileri cezbediyor
GAZİANTEP/MARDİN - TARİHİN AYNASI KÜLTÜREL SERVET - Güneydoğu'daki binlerce yıllık tarihe sahip açık hava müzeleri ziyaretçileri cezbediyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir