Fındıkta doğru gübreleme ve ilaçlama verimi arttırıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Idare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, fındıkta gübreleme ve ilaçlama dönemine girildiğini hatırlatarak, üreticilere tavsiyelerde bulundu.

2021 yılı fındık hasat sezonuna yaklaşık 3 buçuk aylık bir vakit kalırken üreticiler hem gübreleme, hem de bakım işleri için bahçelere girdi. Bir yanlamasına fındıkta hastalıklarla mücadele eden üreticiler, diğer taraftan ise zararlılarla çaba ederek, sezonda verim kaybını önlemek adına mücadele sarf ediyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındıkta şuanda azotlu gübrenin atılma dönemi olduğunu ve üreticilerin havaların yerinde olması ile birlikte fındıklarını gübrelemeye başladıklarını söyledi. Soydan, “Gübrelemenin yanında hastalıklar ile ilgili uğraş, zararlılarla ilgili çaba dönemi de başlamış oldu. Imalatçı her koldan artık fındık bahçelerinde vakit geçirerek. Özellikle fındıkta külleme ile ilgili uğraş dönemi başladı. Takriben bir haftadır bahçelerde fındıkta külleme ile ilgili kimyasal mücadele girişimlerine girdiler ve bilinçli bir şekilde bahçelerine hangi ilaçları atacaklarını bizlere gelip bilgiler aldıktan sonradan mücadeleye başlıyorlar” dedi.

“Üreticiler bahçelere döndü, verim artışı bekleniyor”

“Üreticilerimiz son yıllarda fındık bahçelerine önemli bir dönüş yaptı, bu dönüşler verimi arttıracak şekilde geri dönecektir” diyen Soydan, “Tarım müdürlükleri ve ziraat odalarımızın manâlı projeleri var, verim ve kaliteyi arttırmak namına yapılan işlemler manâlı sonuçlar veriyor. Hastalıklarla uğraş yaparken ve gübre kullanırken, keza toprak açısından, keza fındık dallarımız açısından, keza de hesaplı yönden bilinçli kullanılması gerekiyor. Bu açıdan üreticilerimize alanlara da artan bir şekilde bilgiler veriyoruz” ifadelerini kullandı. – ORDU

Fındıkta doğru gübreleme ve ilaçlama verimi arttırıyor
Fındıkta doğru gübreleme ve ilaçlama verimi arttırıyor
Fındıkta doğru gübreleme ve ilaçlama verimi arttırıyor
Fındıkta doğru gübreleme ve ilaçlama verimi arttırıyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir