FETÖ’nün “Kayseri il imamı” egemen aleyhinde

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “Kayseri il imamı” olduğu ileri sürülen Serdal Karakurt’un “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme”, “devlete ait belgede sahtecilik” ve “terörizmin finansmanı” suçlarından yargılanmasına başlandı.

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu davalı Karakurt, Ses ve Bakış Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, avukatı salonda hazırlanmış bulundu.

Duruşma başkanı dava dosyasına gelen evrakı okuduktan sonradan savunması için sanığa laf verdi.

FETÖ ile hiçbir bağının bulunmadığını, dış ticaret sektöründe mobilya üstüne etkinlik bildiren bir firması olduğunu öne süren Karakurt, “Ticari çıkarımı düşünerek insanlarla ilişki kurdum, örgütle benzer insanlarla ilişki kurduysam da haberim yoktu.” ifadesini kullandı.

Örgüt içerisinde “Akif” kod adını kullandığı ve “Kayseri il imamı” olduğuna yönelik tanık beyanlarını reddeden Karakurt, ByLock kullanıcısı olduğuna yönelik tespiti de kabul etmedi. Mahkeme başkanının “Niçin bu değin insan senin hakkında ifade verdi? sorusuna Karakurt, “Benzetmiş olabilirler.” karşılığını verdi.

ABD’ye FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’i ziyarete gittiğini ve burada elebaşının yarım bıraktığı yemekten yediği tanık beyanlarına yansıyan Karakurt, “Amerika’ya Gülen’i ziyarete gitmedim. Ticari ilişkilerim için oradaydım.” dedi.

FETÖ elebaşının artık yemeğini yemişler

Duruşmada tanık olarak dinlenen örgütün güya eski Konya il imamı Mücahit Ş, sanığı örgütsel toplantılarda gördüğünü oysa reel adının Serdal olduğunu bilmediğini, Akif olarak tanıdığını söyledi.

Şahit Hüseyin M. de sanık hakkında şu beyanda bulundu:

“Şahsı 2011’de bizim evdeki sohbette tesadüfen gördüm, ‘sohbet imamı’ vasfıyla oradaydı. Sohbette genelde aktüel konular konuşulurdu. Örgüt elebaşının yazdığı kitaplardan kesitler okunurdu. Adını ‘Akif’ olarak bilirim. Amerika’nın Pensilvanya eyaletinde FETÖ’nün kampına gittiğimizde kendisi de vardı. Orayı ziyaret edenlerin hiçbiri raslantı oraya gitmedi. 3 gün kampta kaldık. Orada bize bir oda verdiler yalnızca yemek ve namaz saatlerinde bir araya gelirdik. Bir gün yemek yerken yarısı yenmiş bir tabildot getirdiler. Bu yemek yemek kimin diye sorduğumuzda ‘Hocamız hasta bu kadarını yiyebiliyor.’ dediler. Kalan yemeğin artığını oradaki 3-4 kişi değerli bir şeymiş gibi yedi. Ben onun artığı olduğunu anladım asla yemedim, ısrarcı oldular midem bulandı.”

Şahit Abdurrahman E. de sanığın kendisine himmet adı aşağı para toplaması talimatı verdiğini belirtti. Abdurrahman E, “Bu adamın O.A. isimli muhasebecisi vardı. O bana görüşmelerin telefondan sıkıntı olacağını söyleyerek ByLock yüklü bir telefon verdi. Cemaat evlerinden yurtlara değin Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki her şeyden sorumluydu.” ifadelerini kullandı.

Uzun yıllar örgüt yurtlarında muhasebeci olarak tayin yaptığını dile getiren Abdurrahman E, “Boydak ve Akdeniz isimli 2 manâlı yurt vardı ve toplantılar burada yapılırdı. Bir gün Serdal’la Boydak Holding’e gittik. Holding’in muhasebesinden bana yüklü miktarda para verdi.” dedi.

Duruşma heyeti, beyanların arkasında ara kararını açıkladı. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir