ETÜ’nün iki projesine DAP Desteği

Doğu Anadolu Alan Kalkınma İdaresi (DAP) Başkanlığı tarafından 2021 yılı Yatırım Programı kapsamında Erzurum Teknik Üniversitesi’nin (ETÜ) iki projesi desteklendi. Bu kapsamda, “DAP’ın İzinde Kalkınmanın Arkasında Eğitim Projesi” ile “MUCİTPARK Kurumsal Kapasite Geliştirme ve Bilim Gönülleri Ağı (Mucitpark-Biga) Projesi” destek almaya adalet kazandı.

“Tarım ve hayvancılığa bilimsel dokunuş sağlanacak”

“DAP’ın İzinde Kalkınmanın Arkasında Eğitim Projesi” ile bitkisel ve hayvansal üretimde verimlilik ve kalitenin yükseltilmesine yönelik eğitimler verilecek. Sürdürülebilir kalkınmaya katkı sunmayı amaçlayan projede Erzurum, Erzincan, Elazığ, Iğdır ve Kars illerinde tarım ve hayvancılıkla geçinen kesimin işgücü ve insan kaynağı potansiyelinin geliştirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında toplam 750 kişiye 12 adet “Çağdaş Hayvancılık Teknikleri” ve 8 adet “İyi Tarım Uygulamaları” eğitimi verilecek. Düzenlenecek bu eğitimler bir uçtan bir uca çiftçilerin bilinç seviyelerinin arttırılarak verimli üretim yapmaları ve verilecek sertifikalarla ulusal ve milletlerarası fonlardan daha artı istifade etmeleri amaçlanıyor. Proje, Erzurum Teknik Üniversitesi Kesintisiz Eğitim Tatbik ve Araştırma Merkezi (ETÜSEM) ve Erzurum Ticaret Borsası meslek birliğinde yürütülecek. 18 ay sürecek olan ve 220 Bin TL bütçeyle desteklenen projede Doç. Dr. Fatih Yıldırım (Yürütücü), Dr. Öğr. Üyesi Ahmet İlker Akbaba (Koordinatör), Doç. Dr. Hüseyin Daştan (Tahlilci) ve Dr. Öğr. Üyesi M. Emirhan Kula (Araştırmacı) yer alıyor.

“MUCİTPARK, bilim gönülleri ağı ile büyümeye devam ediyor”

DAP Başkanlığı kadar desteklenen bir diğer proje ise “MUCİTPARK Kurumsal Kapasite Geliştirme ve Bilim Gönülleri Ağı (Mucitpark-Biga) Projesi” oldu. Bu projeyle halihazırda ETÜ bünyesinde faaliyetlerine devam eden MUCİTPARK Bilim ve Us Atölyesi’nin beşeri ve somut kapasitesi arttırılarak MUCİTPARK bünyesinde yer alan fiziksel imkanlardan ve atölyelerden daha geniş kitlelerin yararlanması hedefleniyor. Topluma hizmet ve sosyal yükümlülük bilinciyle yola meydana çıkan proje kapsamında Bilim Gönülleri Ağı (Mucitpark-Biga) oluşturularak çocukların 21. asır becerilerine erişim imkanın artırılması amaçlanıyor. Bu yeni ağla birlikte toplumun tüm kesimlerinden çocukların STEAM eğitimlerine erişimi olası hale getirilecek ve STEAM alanında bölgenin kayda değer bir ihtiyacı olan eğitmen eksikliğinin giderilmesine katkı maddesi sağlanacak. 24 ay sürecek olan ve 500 Bin TL bütçeyle desteklenen projede Doç. Dr. Hüseyin Daştan (Koordinatör), Doç. Dr. Oğuzhan Ekinci (Proje Uzmanı) ve Dr. Öğr. Üyesi M. Emirhan Kula (Proje Uzmanı) yer alıyor.

Rektör Bülent Bilmek: “Yaşam boyu eğitimi destekliyoruz”

Erzurum Teknik Üniversitesi’nin Erzurum’a ve bölgeye hizmet sunmaya devam ettiğini bildiren ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Anlamak, bilimle erken yaşlarda tanışan çocukların üretkenliklerinin ve hayata görüntü açılarının benzer oranda değiştiğini söyledi. ETÜ olarak teknolojinin her geçen gün hayatımızın içerisindeki etkinlik alanının genişlediğinin farkında olduklarını ve bu doğrultuda çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Rektör Bülent Iyi Anlamak, hayat boyu eğitimi desteklediklerini ve bu kapsamda bilimsel merakın çocuk yaşlarda aşılanması gereken bir unsur olduğunu dile getirdi. – ERZURUM

ETÜ'nün iki projesine DAP Desteği
ETÜ'nün iki projesine DAP Desteği
ETÜ'nün iki projesine DAP Desteği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir