ESKİŞEHİR – Canlandırılan ipek böcekleri Türkiye’nin 60 kentinde koza örüyor

Bursa Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine (KOZABİRLİK) alt Sarıcakaya Koza Tarım Satmak Kooperatifinde yumurtadan canlandırılan ipekli böcekleri Edirne’den Hakkari’ye onlarca şehirde üreticiyle buluşuyor.

Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesine tabi Mayıslar Mahallesi’nde yer alan 137 Numaralı Sarıcakaya Koza Tarım Satış Kooperatifi Müdürlüğü, KOZABİRLİK’in Bursa’daki tesislerinden getirilen ipek böceği yumurtalarına ev sahipliği yapıyor.

Müdürlükte yer alan kuluçka odasında 25 derece sabit sıcaklık ve yüzde 80 nemde bekletilen yumurtalar 10 gün daha sonra canlanıyor. Kuluçka evresini tamamlayan ipekli böcekleri, sorumlu kooperatifler yoluyla 60 kentteki üreticilere teslim ediliyor.

“Yumurtaların yüzde 99’u canlanıyor”

Sarıcakaya Koza Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Kenan Gecengi, AA muhabirine, üretici yerine ipekli böceklerini kendilerinin canlandırmalarının nedeninin, imal kaybını önlemek olduğunu söyledi.

Eskiden tohum olarak üreticiye ipek böceği yumurtası verildiğini bildiren Gecengi, şu bilgileri paylaştı:

“Bize gelen yumurtaların yüzde 99’u canlanıyor. Bir pakette 20 bin ipek böceği var. Geçen sene kooperatifimize yan bölgelere 990 paket canlanmış ipek böceği gönderdik. Bursa, Adapazarı, Bilecik kooperatiflerinin ipekli böcekleri de burada canlandırılıyor. Sarıcakaya ilçesinden de üreticiye dağıtılıyor. 2019 yılında 57 kentte ipekli böceği üretimi vardı, 55 kentin ipek böcekleri buradan gitti. Sadece Antalya ve Diyarbakır bölgelerine buradan ipekli böceği gitmiyor.”

Gecengi, ipekli böceklerini Türkiye genelindeki üreticiye bedava verdiklerini açıklama etti.

“İyi bakılan ipekli böceği 30 gün sonra koza örme aşamasına gelir”

50 Numaralı Bilecik Koza Tarım Satış Kooperatifinin sorumlusu Ahmet Genç de bölgesinin sorumluluğundaki bütün ipekli böceği yumurtalarının Eskişehir’de kuluçkaya alındığını anlattı.

Yaklaşık 10 gün daha sonra canlanan ipek böceklerini planlı şekilde üreticilere ayrılmak için yola çıktıklarını dile getiren Genç, ” Iğdır’dan Edirne’ye, İzmir’den Hakkari’ye dek canlı olarak teslim ediliyor. Alanya Kooperatifinde de Akdeniz bölgesindeki iller için animasyon yapılıyor. Onlar da kendi bölgelerindeki dağıtımlarını yapıyor.” dedi.

Genç, 11’inci günde ipek böceğinin yaprak yeme aşamasına geldiğini, bu sırada üreticiye ulaştırmış olduklarını belirtti.

“İyi bakılan bir ipek böceği 30 gün daha sonra koza örme aşamasına gelir.” ifadesini kullanan Genç, böceğin koza örmeyi 8-10 günde tamamladığını aktardı.

Ahmet Genç, üreticinin 40 gün sonradan kendilerine kozayı teslim ettiğini sözlerine ekledi.

ESKİŞEHİR - Canlandırılan ipek böcekleri Türkiye'nin 60 kentinde koza örüyor
ESKİŞEHİR - Canlandırılan ipek böcekleri Türkiye'nin 60 kentinde koza örüyor
ESKİŞEHİR - Canlandırılan ipek böcekleri Türkiye'nin 60 kentinde koza örüyor
ESKİŞEHİR - Canlandırılan ipek böcekleri Türkiye'nin 60 kentinde koza örüyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir