Erzurum’da kurulacak Kış Deneme Merkezi stratejik ürünlerin testini yurt içinde yapacak

Doğu Anadolu’nun bilim üssü Atatürk Üniversitesi ATA Teknokent’te kurulum aşamasına geçilen Kış Test Merkezi ile özellikle stratejik alandaki ürünlerin Türkiye’de test edilmesi amaçlanıyor.

ATA Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Ayhan Çelik, AA muhabirine, 2010’da kurulan teknokentte 100 civarında firmanın, başta yazılım elde etmek üzere sıhhat, ortopedi, biyoteknoloji, tarım, hayvancılık, mühendislik ve inşaat gibi çoğu alanda çalışma yürüttüğünü belirtti. Çelik, firmalara her türlü proje, bilirkişi desteği verdiklerini, özellikle büyük firmaların burada şirket açmalarını istediklerini aktardı.

Devletin firmalara sağladığı çoğu konudaki kolaylığa işaret eden Çelik, “Amacımız katma değeri yüksek ürünlerin burada üretilmesidir. Hocalarla işverenleri bir araya getirerek üniversitenin bilgi birikiminin aktarılmasını sağlıyoruz. Iki Taraflı projeler yapılmasına destekler veriyoruz. Bunun için de sürekli olarak eğitimler düzenliyoruz.” dedi.

Doğu Anadolu’ya ve Erzurum’a özgü çok özel projelerinin olduğunu açıklayan Çelik, “Tekno Girişim” adını verdikleri çalışmayla, meslek fikri olan insanların projelerini alıp inceleyip yol göstererek TÜBİTAK’a gönderdiklerini, bunlardan beğenilenlerin üretime başladığını belirterek, “Bu şekilde birçok proje bulunmakta” diye konuştu.

“Alan teknokenti edinmek istiyoruz”

Berat konusuna ciddi anlamda yük verdiklerini açıklayan Çelik, 60 takvim üniversitede 2017’ye dek 17 projenin berat talebinde bulunulduğunu, derhal bunun 100’un üzerine çıktığına, daha da artacağına dikkat çekici etti.

Hem alan ayrıca de Erzurum açısından gelecekle ilgili hayallerinin bulunduğunu ifade eden Çelik, bu anlamda, İllerde Kuluçka Merkezi çalışmalarını bulunduğunu belirtti.

CET Teknokent’i bölgeye başlamak isteklerini ifade eden Çelik, “Yapacağımız çalışmayla Sızı, Ardahan, Iğdır ve Kars gibi yerlerde kuluçka merkezi kurulabilecek. Bunlar da bize yan olarak çalışabilir. Sancı’daki bir işletmeci orada Teknokent’te firma kurabiliyor. hemen kuramıyor fakat o gerçekleştiği süre kuracak. Bize alt olarak çalışacaklar. Çünkü biz bölge teknokenti edinmek istiyoruz.” diye konuştu.

“AR-GE Kafe kuruluyoruz”

Çelik, CET Teknokent’te AR-GE Kafe projelerinin bulunduğunu anlatarak bunun da girişimci ve sanayici için kayda değer bir alıştırma olduğunu söyledi.

Üniversitede büyük bir alanı ona kafe için tasarı edeceklerini söyleyen Çelik, “Projesi üzerinde çalışıyoruz. Burada hocalar olacak. Öğrenciler olacak. Büyük Kasaba olacak. Şehirdeki tüm sivil toplum kuruluşları olacak. Gelip burada sohbet edecekler. Biz bu sohbetler sonunda proje fikirlerinin çıkmasını istiyoruz.” dedi.

“Türkiye’de ilk olacak”

Türkiye için manâlı olan büyük bir proje üstünde çalıştıkların ifade eden Çelik, Kış Test Merkezi çalışmasının keza beyin göçü bakımından ayrıca de istihdam açısından kıymetli olduğunu belirtti.

Merkezin ayrıca askeri hem de sivil alanda hizmet verebileceğine dikkati çeken Çelik şunları kaydetti:

“Merkezimizde askeri ve sivil alanda üretilecek malzemelerin kış şartlarına uygunluğu test edilecek. şu anda Türkiye’de böyle bir test merkezi değil. İşte lastik üretiyorsunuz, yurt dışına gönderiliyor. Bir jeneratör üretiyorsunuz, 2 bin rakımda nasıl çalışıyor bu bilinmiyor. İHA’lar, SİHA’lar, bunlarla ilgili çalışmalarımız var. Burası o konuda fazla yerinde. Bunların yerleri de belirlendi. Rektörümüz göre yer tahsisi yapıldı. Bununla ilgili yapılabilirlik çalışması devam ediyor. Değişik firmalarla görüşmeler yaptık, geri dönüşler oldu. Bazı firmalar testlerini Erzurum’da yaptıracağını bildirdi.”

Projenin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına iletildiğini ve olumlu geri dönüşün peşinde fizibilitenin yapılacağını gösteren Çelik, “Türkiye’de ilk olacak. Bilhassa bizim stratejik alanda üretilen ürünlerimizin Türkiye’de deneme edilmesini inşallah sağlayacağız. Buradaki beyinlerin başka yerleri gitmesini önlüyoruz. İstihdama büyük katkı maddesi karşılamak istiyoruz.” diye konuştu.

Çelik, lisans üstü seviyede bir laboratuvar kurmak istediklerini, yüksek lisans ve doktora tezlerinin burada yapılmasını özlem ettiklerini, bununla ilgili çalışmalarının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir