‘Erzincan’ın incisi’ Kemaliye, UNESCO yolunda

Erzincan’ın tarihi ve kültürel dokusuyla en manâlı kültürel değeri olan Kemaliye ilçesinin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi adaylığıyla ilgili araştırmalar sürüyor.

Erzincan’a 194 kilometre uzaklıkta; doğusunda Tunceli, batısında Sivas, güneyinde Malatya ve Elazığ bulunan Kemaliye ilçesi için UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi adaylık dosyalarının ilk aşaması olan Tentavite (Geçici Liste) Dilekçe Dosyası Dünya Miras Komitesine Kemaliye Belediyesi kadar sunuldu.

Konuya ilişkin Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman, şu açıklamada bulundu:

“Tüm insanlığın iki taraflı değeri olarak kabul edilen kültürel ve doğal varlıkları gözetmek, yaşatmak dünyaya tanıtmak amacıyla, 17. UNESCO Genel Konferansı’nda Birleşmiş Milletler göre kabul edilen ve 1983 tarihinde Bakanlar Kurulu onayı ile katılımımız uygun bulunan “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması”na dair sözleşme dahilinde, sözleşmeye taraf devletlerin Dünya Mirasına yerinde kriterlere sahip varlıklarının Dünya Servet Merkezi’ne sunulmak için hazırlanan adaylık dosyalarının ilk aşaması olan “Tentavite (Geçici Liste) Tatbik Dosyası Dünya Servet Komitesi’ne belediyemiz tarafından sunulmuştur. Geçici Liste, üye devletler tarafından kabul edilen ulusal bir envanter olup ana listeye başvurular bu listeden belirlenmektedir.

Kemaliye’mizin evrensel değerlerini gözetmek, takdim etmek, uluslararası ve milli kaynaklardan yararlanarak gelecek kuşaklara en iyi şekilde adapte etmek nedeniyle, üç aylık süreçte Belediyemizin öncülüğünde, Kalkınma Ajansımız (KUDAKA), Üniversitemiz, Kaymakamlığımız, Kemav Vakfımız, gurbette ve Kemaliye’de yaşayan hemşerilerimiz ve uzman ekibimizle evrensel değerlerimiz üstüne gerekli araştırmalar yapılmış, Unesco’nun yerinde kriterleri tespit edilerek Belediyemiz göre hazırlatılan dosya Kültür ve Turizm Bakanlığımıza teslim edilmiştir. Teslim edilen dosyamız üstünde zorunlu istişareler yapılarak Bakanlığımız kadar 15 Nisan 2021 tarihinde merkezi Paris’te bulunan Dünya Servet Komitesi’ne sunulmuştur.

Dünya Servet Komitesi göre Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) göre gerekli araştırmalar yapılacak olan dosyamızın, geçici listeye alınıp alınmama kararı Mayıs ayı içerisinde Dünya Servet Komisyonu göre tarafımıza bildirilecektir.

Güncel veriler doğrultusunda ülkemiz adına halen seksen üç adet kültürel doğal ve karma varlık UNESCO Dünya Miras Tentative Liste’de (geçici listede) yer almaktadır. Kemaliye için hazırladığımız dosyamız karma (kültüreldoğal) varlık biçiminde hazırlanmış olup Karanlık Kanyon ile birlikte geleneksel mimarimizi de içinde barındırmaktadır. Temennimiz, Mayıs ayında açıklanacak olan bildiride Kemaliye’mizin Dünya Mirası statüsüne bir adım daha yaklaşmasıdır.” – ERZİNCAN

'Erzincan'ın incisi' Kemaliye, UNESCO yolunda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir