En büyük korkusu mesleğinin değil olması

En büyük korkusu mesleğinin değil olması

AYDIN – Aydın’ın Kuşadası ilçesinde 54 yıldır ayakkabıcılık yapan 60 yaşındaki körüklü çizme ustası Mustafa Karpuzcu, körüklü çizme, el yapımı pabuç ve kundura satarak geçimini sağlıyor. Uzun süredir çırak yetiştirmediğini söyleyen Karpuzcu, mesleğin kendisiyle birlikte değil olup gitmesinden korkuyor.

Kuşadası Camikebir Mahallesi’nde ayakkabıcılık yapan evli ve 1 çocuk babası Mustafa Karpuzcu, iş hayatına 6 yaşında babasının yanına çırak olarak başladı. Baba mesleğini hiç bırakmadan bayrağı tayin alan Karpuzcu, 54 yıldır işini severek icra ediyor. Körüklü çizmenin bir zamanlar Kuşadası kültürünün parçası olduğunu anlatan Karpuzcu, körüklü çizme yapımının ölmeye başladığını, Ege bölgesinde bu işle uğraşan sadece 10-12 kişinin kaldığını ifade etti.

Kuşadası Belediyesi’nin desteğiyle Ege Üniversitesi göre Prof. Dr. Metin Ekici’nin direktörlüğünde basılan ‘Kuşadası’nda Yaşamış Geleneksel Meslekler ve Ustaları’ kitabında bulunan zanaatkarlardan biri olan Mustafa Karpuzcu, değil olup gitmesinden korktuğu körüklü çizme yapımını öğretecek çırak aradığını belirterek “Bu mesleği çalışarak öğreneceksin, başka türlü öğrenemezsin. Hemen benim oğlum bunu öğrenmek istiyor, daima istiyorum ben bunu vermiyorum. Niye vermiyorum, çünkü çalışacak, diğer türlü bu işi öğrenemezsin, diğer türlü öğrenirse, verilip, verilip alırsa, fazla çabuk unutur ama bu şekilde benim gibi öğrenirse hiçbir şekilde unutmaz bunu. Sanatın kuralı budur diyelim. Bu alan de biz 10-12 kişi kaldık ve hiç birinin yanına da çırak yetişmiyor. Bu ne çağırmak, bizden sonradan bu iş değil olup gidecek çağrıda bulunmak. Unutulmaya yüz tutmuş sanatlardan bir her birine bu. Ordu’dan bir kalfam oldu işi ona öğrettim, bunun için gururluyum. Körüklü çizmeyi Ordu’ya tanıttı ve devam ediyor fakat başka yok. Ben sizin aracılığınızla bütün gençlerimize buradan sesleniyorum, meraklı olan işi öğrenmek isteyen tüm kardeşlerime kapım açık, sanatımız değil olmasın, unutulmasın” ifadeleri kullandı.

En büyük korkusu mesleğinin yok olması
En büyük korkusu mesleğinin yok olması
En büyük korkusu mesleğinin yok olması
En büyük korkusu mesleğinin yok olmasıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir