Emirdağ’ın yöreye özgü olan “Emirdağ kilimi” tescillendi

Emirdağ Belediyesince başvurusu yapılan yöreye özgün olan “Emirdağ kilimi”nin, kayıt belgesi alındı.

Emirdağ Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Emirdağ kilimini yalnızca Afyonkarahisar ve bölgesinde yok, hem milli ayrıca de milletlerarası piyasalara takdim etmek, duyurmak gayesiyle 2020 yılında coğrafi göze çarpan dahilinde tescil ettirmek için Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu’nun talimatıyla Türk Berat ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) kadar yapıldığı bildirildi.

Dokumasının her aşamasında uygunluk ve özel usuller gerektiren yöresel “Emirdağ kilimi” geleneksel metotlarıyla koruma altına alındı.

Emirdağ kültürüne yaptığı desteklere kayıt alanında yenisini ekleyen Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, Emirdağ kültürünü birer birer tescilletmeye devam ettiklerini kaydetti.

Emirdağ güvecininin arkasında kiliminin de tescillendiğinin müjdesini veren Koyuncu, şöyle devam etti:

“Emirdağ kilimi ile ilçedeki yerel üreticilerin kalkınması, ilimiz sınırlarını aşarak bütün dünyada ticari değerinde haline gelmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Emirdağ kiliminin öteki kilimlerden daha benzersiz ve motiflerinin farklı olması bu belgeyi almasını sağlamıştır. Memleketimize hayırlı olsun, Emirdağ kültürüne sahip çıkmaya devam ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir