Ege’nin cimnastik ve güreşte çifte gururu

EGELİ sporcular cimnastik ve halterde benzer hafta içinde tekrar tarih yazdı. İsviçre’de düzenlenen 2021 Güzel Sanatlarla Ilgili Cimnastik Avrupa Şampiyonası ile Polonya’daki Avrupa Güreş Şampiyonası’nda sporcularımız yeniden madalyalara yasaklama koydu. İzmir ve Türkiye’nin cimnastikteki altın çocuklarından Ferhat Arıcan, tekrar tekrar ikinci Avrupa şampiyonluğuyla tarihe geçti. Daha önce 2016 Rio Olimpiyatları’na katılarak cumhuriyet tarihinde olimpiyatlara giden ilk erkek cimnastikçimiz olan Ferhat, Mersin’de geçen aralık ayında organize edilen 2020 Avrupa Şampiyonası’nda paralel barda kazandığı altın madalyanın arkasında altınları çiftledi.

8 MADALYADAN 4’Ü FERHAT’TAN

İsviçre’nin Basel kentindeki şampiyonada paralelde tekrar tekrar ikinci altın madalyasını kazanarak çifte şampiyonlukla ilki başaran 27 yaşındaki Ferhat, Avrupa Şampiyonası’nda en fazla madalyaya sahip olan cimnastikçimiz unvanını pekiştirdi. Türkiye’nin erkekler cimnastikte Avrupa’da bireysel kategoride elde ettiği 8 madalyanın 4’ünü Ferhat Arıcan boynuna taktı. Şampiyon sporcu, 2019 Avrupa Şampiyonası’nda paralelde bronz, 2020’de paralelde altın, kulplu beygirde bronz, 2021’de ise yine paralelde altın kazandı.

KORONAVİRÜSÜ YENDİ ZİRVEYE ÇIKTI

Ferhat Arıcan, hemen şimdi 25 gün önce koronavirüse yakalanmasına rağmen Avrupa Şampiyonası’nda üst üste ikinci altın madalyasını kazanmayı başardı. sosyal medya hesabında yorumlama yapan sporcu, “Az Önce 25 gün önce covid testim artı çıkınca kendime laf vermiştim. Avrupa Şampiyonası’na yetişecek ve elimden gelenin fazlasını yapacaktım. Güç bir dönemdi lakin daima birlikte bu zorlukları aşmasını bildik. Paralel aletinde geçen sene kazandığım Avrupa şampiyonluğunu unvanımı koruduğum ve bir kez daha altın madalya kazandığım için çok mutluyum. Ülkeme bu sevinci tekrar tekrar ikinci kere yaşattığım için de çok gururluyum” açıklamasını yaptı. Ferhat, Tokyo Olimpiyatları’nda en büyük madalya umutlarımızdan olacak.

ADEM’E AYRICA KOTA HEM MADALYA

Aslen Mısırlı olup İzmir’de yaşamış Adem Asil, ay-yıldızlı kafileyle katıldığı ikinci Avrupa Şampiyonası’nda hem olimpiyat kotası alırken keza de bronz madalya kazandı. Abdelrahman Elgamal olan adını Adem Asil olarak değiştiren sporcu, genel tasnifte Tokyo Olimpiyatları’na Avrupa Kıtası’ndan son kotayı almayı başardı. Adem Asil’in başarısıyla Türkiye bu yaz olimpiyatlarda cimnastikte İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan, Ahmet Önder ve Adem edinmek üzere 4 erkek sporcuyla temsil edilecek. Başarılı sporcu barfikste de bronz madalya kazanırken, ülkemize 2008’de Ümit Şamiloğlu’nun aldığı ilk madalyadan 13 yıl sonradan barfikste madalya getirdi. Adem’in antrenörlüğünü İbrahim Çolak’ı da çalıştıran İzmirli Yılmaz Göktekin yapıyor.

İBRAHİM’İ SAKATLIK ETKİLEDİ

Türkiye’nin cimnastikte ilk Dünya ve Avrupa şampiyonu unvanıyla Basel’de yarışan İbrahim Çolak, omzundaki sakatlık nedeniyle madalyayı ıskaladı. Son 2 şampiyonayı madalyayla geçen sporcu, sakatlığının etkisiyle halka aletinde beşincilikte kaldı. İbrahim, tedavi süreci devam ettiği için en zorlama ve en iyi performansını sergileyemediğini açıklayıp olimpiyatlara hazırlandığını vurguladı.

GÜREŞÇİLERDEN MADALYA YAĞMURU

Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Egeliler madalyalara ambargo koydu. Avrupa Şampiyonası’nda 57 kilogram hür stil finalinde Rus rakibi Nachyn Mongush’yi yenerek kazanan olan Muğla Fethiyeli güreşçi Süleyman Atlı, ikinci kere aynı başarıyı gösterdi. 26 yaşındaki pehlivan, 2019’da Romanya Bükreş’te Avrupa Şampiyonu olmuştu. Süleyman, Tokyo Olimpiyatları’nda da altın madalya mücadelesi verecek. 97 kiloda mindere çıkan Denizlili ulusal güreşçi Süleyman Karadeniz, Avrupa ikincisi olarak Türkiye’ye gümüş madalya kazandırdı.

21 YAŞINDAKİ KEREM’DEN DEFALARCA ÜÇÜNCÜ MADALYA

Mart ayında olimpiyat elemelerini geçerek 1964 Tokyo Olimpiyatları’nda güreşte ulusal mayoyu giyen Hasan Güngör’ün ardındaki 57 yıl daha sonra olimpiyat kotası alan ilk Denizlili pehlivan olan 26 yaşındaki Karadeniz, 2020 Avrupa Şampiyonası’nda da altın madalya kazanmıştı. Büyüklerde katıldığı ilk Avrupa şampiyonalarında üçüncülük ve ikincilik şampiyon demin 21 yaşındaki Akhisarlı pehlivan Kerem Kamal, Polonya’da son gün 60 kiloda gümüş madalyayı boynuna taktı. tekrar tekrar üçüncü Avrupa Şampiyonası’nı da madalyayla geçen Kerem, mart ayında olimpiyat kotası alıp Manisa namına 61 yıl daha sonra bir ilki başarmıştı.

TAHA AKGÜL TARİHE GEÇTİ

İzmir’de yetişip tarihimizin en büyük güreşçilerinden olmayı başaran Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Taha Akgül, Polonya’da tekrar tarih yazdı. 2016 Rio Olimpiyatları’nda Türkiye’ye tek altın madalyayı getiren Taha, Polonya’da 125 kilogramda tekrar tekrar 8’inci Avrupa şampiyonluğunu yaşadı.

– İzmir

Ege'nin cimnastik ve güreşte çifte gururu
Ege'nin cimnastik ve güreşte çifte gururu
Ege'nin cimnastik ve güreşte çifte gururu
Ege'nin cimnastik ve güreşte çifte gururu
Ege'nin cimnastik ve güreşte çifte gururu
Ege'nin cimnastik ve güreşte çifte gururu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir