DSİ’nin Karabük’teki gölet yatırımıyla 2 bin 450 dekar tarım arazisi sulanacak

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Karabük Eskipazar ilçesindeki Haslı Göleti’nin tamamlanmasının gerisinde 2020 birim fiyatları ile dekar başına 1540 lira kazanç artışı ve ülke ekonomisine yıllık 3 milyon 772 bin 591 lira katkı sağlanmasının hedeflendiğini bildirdi.

DSİ’den yapılan açıklamada, DSİ’nin Karabük’e yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşların içme ve yararlanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya, tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de manâlı rol oynadığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, çalışmaları devamlı Haslı Göleti’nin tamamlanmasıyla gölette depolanacak suyla 2 bin 450 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını açıklama etti.

Yıldız, gölet ulaşım yolu ve malzeme ulaşım yollarının tamamlandığını aktararak, *Beden sıyırma kazıları ve dolusavak kazı imalatlarına devam edilmektir. Temelden yüksekliği 48 metre ve su depolama kapasitesi 873,20 metreküp olan Karabük Eskipazar Haslı Gölet’inin tamamlanmasıyla 2020 birim fiyatları ile dekar başına 1540 lira gelir artışı ve ülke ekonomisine takvim 3 milyon 772 bin 591 lira katkı maddesi sağlanması hedefleniyor.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir