DSİ Genel Müdürü Yıldız, su yapılarında boğulma tehlikesine karşısında uyarı yaptı

Türkiye genelinde sıcak havalar sebebiyle serinlemek için baraj, sulandırma kanalı ve göletlere girenler boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden konuya ilişkin dikkat geldi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşlardan, dikkat levhalarının bulunduğu yerlerden suya girmemelerini istedi. Yıldız, “Burada en büyük tahsis ailelerimize düşüyor. Çocuklarımıza sahip çıkması gerekiyor. Böyle negatif durumların yaşanması bizi üzüyor. DSİ olarak vatandaşların serinlemek için girdiği baraj, gölet ve sulandırma kanalları gibi sulak alanlarda meydana gelen boğulma vakalarına karşısında çeşitli önlemler aldıklarını söyledi.

Sulandırma sezonu öncesi muhtar, köy imamı, ilgili kurum-kuruluş temsilcilerine boğulma vakıalarına karşısında bilgilendirme amaçlı SMS gönderdiklerini belirten Yıldız, aynı zamanda basın, kamu spotu, SMS yoluyla sistemde belirtilmiş kişilere dikkat yapıldığını, baraj, gölet ve sulama kanallarına dikkat levhaları konulduğunu ve okullarda öğrencilere yönelik eğitim çalışmaları gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Ceset ısısı aniden düşüyor”

Yıldız, baraj, gölet ve sulandırma kanallarına girilmesinin tehlikelerine dikkati çekerek, “Zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak başkalaşım göstermesi, yukarı havzadan gelen killi ve siltli malzemenin birikimiyle zeminin balçık formunda olması, su içindeki bitkilerin doğal olarak gelişmesi, su sıcaklığının düşük olması nedeniyle beden ısısının düşmesi sonucu hipotermi yaşanabilmesi ve tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması tehlike yaratıyor” dedi.

“Su hayattır, can almasın”

Yaz aylarında havaların çok sıcak olması sebebiyle DSİ tarafından çeşitli önlemler alınmasına karşın baraj, gölet ve sulama kanalları ilk önce almak üzere suya girilmesi yasak olan bölgelerde boğulma vakalarının yaşandığının altını çizen Yıldız, şunları kaydetti:

Serinlemek ya da yüzmek maksadıyla barajlar ve kanallara girmek hayati tehlike oluşturmaktadır. Baraj, gölet ve sulandırma kanallarına girmenin tehlikeli ve yasak olduğu bilinmelidir. Unutulmamalıdır ama her sene sulama kanalı, baraj ve göletlerde serinlemek isteyen onlarca çocuğumuz ve gencimiz can vermektedir. Uzmanlar, deniz, akarsu, göl, sulama kanalı ya da havuza yüzmek veya serinlemek için girenlerin çoğunun yüzme bilmediğini ifade ediyor. Biz diyoruz ama Su hayattır, can almasın.”

Genel Müdürlük olarak millet spotuyla bu konuyla ilgili incelemeler yaptıklarının altını çizen Yıldız, ‘Gölet, baraj ve sulandırma kanallarında gerekli uyarı levhalarımız var. Suya girilmesinin tehlikeli olduğuna dair dikkat levhalarımız var. Sulama kanalımızın çevrelerinde de çitlerimiz var. Bilhassa yerleşim yerlerinin içinden geçen kanalların kenarlarında çitlerimiz var. Lakin buna rağmen çocuklarımız havanın sıcak olması nedeniyle serinlemek için buralara giriyor. Çocuklarımız göletimiz korunaklı olmasına karşın çitleri keserek suya giriyor. Burada en büyük tayin ailelerimize düşüyor. Çocuklarımıza sahip çıkması gerekiyor. Böyle negatif durumların yaşanması bizi derinden üzüyor ” ifadesini kullandı. – ANKARA

DSİ Genel Müdürü Yıldız, su yapılarında boğulma tehlikesine karşı uyarı yaptı
DSİ Genel Müdürü Yıldız, su yapılarında boğulma tehlikesine karşı uyarı yaptı
DSİ Genel Müdürü Yıldız, su yapılarında boğulma tehlikesine karşı uyarı yaptı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir