“Dondurmanın başkenti”nde ramazana özel hurmalı dondurma

Türkiye’de dondurma denilince akla ilk gelen şehir halkı Kahramanmaraş’ta ramazana özel hurmalı dondurma üretildi.

Kahramanmaraş dondurmasını Mado markasıyla dünya pazarına sunan 3 kardeşten Erdal Kanbur, dede yadigarı Yaşar Pastanesi’nde mesleğini sürdürüyor.

Maraş dondurmasının yanında işletmelerinde onlarca meyve ve aromada dondurma üretimi yapan Kanbur, süt, şeker ve salebi karıştırarak ürettiği dondurmayı bu defa de ramazan sofralarının vazgeçilmez ürünü hurmayla harmanladı.

11 ayın sultanı ramazan için özel hazırlanan hurmalı dondurma, besleyici özelliği, tadı ve görselliğiyle ayrıca gözleri keza damakları şenlendiriyor.

Kahramanmaraş Dondurmacılar, Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanlığını da yürüten Erdal Kanbur, AA muhabirine, dedeleri ve babasından kalan dondurmacılık mesleğini dördüncü kuşak olarak sürdürdüğünü söyledi.

Kahramanmaraş dondurmasının bütün dünya göre tanındığına göze çarpan eden Kanbur, dondurmanın kentin simgesi haline geldiğini ve şehrin olmazsa olmazları aralarında yer aldığını vurguladı.

Kentin dondurma kültürüne yeni tatlar katmaya devam ettiklerini gösteren Kanbur, “Mübarek bir aydayız. Hurma mutfağımızın vazgeçilmez meyvelerinden birii. Biz de bunu dondurmamızla buluşturalım dedik ve buluşturduk. Sofralarımıza hurmalı dondurma yaptık. Çünkü biz Kahramanmaraşlıyız. Kahramanmaraş’ta her şeyin ilkleri olur. Kahramanmaraşlı hemşehrilerimize bu sefer hurmalı dondurma yaparak onların sofralarını azıcık daha zenginleştirmek istedik.” diye konuştu.

Kanbur, hurmanın fazla fazla besleyici özelliği bulunduğunu, bu dondurmanın vatandaşlar kadar bir öğün gibi tüketilebileceğini dile getirdi.

Türkiye genelindeki bütün Mado şubelerinde üretimi planlanıyor

Her ramazanda bundan böyle hurmalı dondurma üreteceklerini dile getiren Kanbur, şunları kaydetti:

“Hurmalı dondurma ramazana has. Ramazanda hurma mutfaklarımızdan eksik olmaz. Peygamberimizin sünnetidir. Ona uyarak biz de bunu yaptık. Ar-Ge çalışmalarının ardındaki bunu tüm şubelerimize aktaracağız. Türkiye’deki şubelerimize hurmalı dondurmamız ulaşacak. Vatandaşlarımız ramazan pidesi gibi hurmalı dondurma da yiyecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir