DOĞU KARADENİZ’E ÇAY İŞÇİSİ GÖÇÜ BAŞLADI, UYARI GELDİ

Doğu Karadeniz’de, Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile göre yapılan yaş akarsu üretiminde hasat dönemi yaklaşıyor. Mayıs ayında başlayacak nehir tarımında geçen yıl olduğu gibi büyük kentlerden bölgeye 100 binin üzerinde üretici gelecek. Büyük çoğunluğu İstanbul ve Ankara’da yaşamış üreticiler, gelmeye başladı. Büyük Kasaba ve köylere gelenler, akarsu bahçelerinin bakımını yapıyor. Bu yıl da koronavirüs tedbirleri zarfında, sınır kapılarının kapatılması sebebiyle Gürcistan ve Azerbaycan uyruklu 40 bin emekçi ülkeye gelemeyecek.

KAÇAK İŞÇİLERE İZİN VERİLMİYOR

Türkiye’de yaşamış, arasında Afganistan ve Senegal uyrukluların da olduğu işçiler de bölgeye geliyor. Türkiye’ye yasa dışı yollarla girip bölgeye gitmeye çalışan veya alıştırma izni olmayanlara ise izin verilmiyor. Bu kişiler denetleme noktalarında güvenlik güçlerince yakalanıyor. Geçen günlerde Samsun’da, Afganistan uyruklu 9 kaçak göçmen, taksi ile Ankara’dan Trabzon’a çalışmaya sırası gelmişken yakalandı. Göçmenler, kişi başı 250 lira para verdiklerini belirterek, “Orada çalışacaktık, ne iş olursa yapacaktık” dedi. Samsun’da denetimlerde belirsizlik üstüne durdurulan bir öteki araçta ise yurda yasadışı yollardan giriş yaptığı ve Rize’ye gittikleri tespit edilen Afganistan uyruklu 7 firari göçmen yakalandı.

DOĞU KARADENİZ'E ÇAY İŞÇİSİ GÖÇÜ BAŞLADI, UYARI GELDİ

ÜRETİCİYE ÇİFTE UYARI

Doğu Karadeniz’de dere tarımında çalışan işçiler sebebiyle her sene ortalama 500 milyon lira yurt dışına gidiyor. Bu yıl bölgede günlük dere yevmiyesi 250 kilo nehir birleştirme şartı ile 200 TL olarak belirlendi. Yetkililer, çay tarımının ailece yapılarak işçiye dışarı giden yıllık takriben 500 milyon TL’nin aile bütçesinde kalması çağrısında bulunuyor. Uzmanlar ise bölgeye kontrolsüz yabancı işçi girişinin pandemi döneminde sağlık durumu açısından riskine dikkat çekiyor.

DOĞU KARADENİZ'E ÇAY İŞÇİSİ GÖÇÜ BAŞLADI, UYARI GELDİ

“ÜRETİCİLER, AİLECE BAHÇEYE GİRMELİ”

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, geçen sene yaşanan emekçi sorunu sebebiyle nehir üreticilerinin yıllar önce olduğu gibi çay tarımına ailece sahip çıktıklarını söyledi. Tanıdık Olmayan dere işçilerinin çayda kaliteye hasar verdiğine uyarı çeken Bilgin, “Yabancı işçiler kilo işi nehir topladıkları için ağaçsı kısma değin iniyor, filiz çıkamadığı için verim düşüyor, ağaçsı çaylarla kalitede bozuluyor. Burada değil olan bizim geleceğimiz, onlar çayını toplayıp paralarını alıyor. Çayımızın gelecek nesillere aktarılabilmesi için gençlere, çocuklara nasıl üretildiği ve hasat edildiğini göstermemiz gerekiyor. Bu yıl da ailece herkesin bahçeye girmesini bekliyoruz. Yabancı dere işçileri ile yurt dışına giden 500 milyona yakın bir para da bu sayede üreticinin cebinde kalır” dedi.

DOĞU KARADENİZ'E ÇAY İŞÇİSİ GÖÇÜ BAŞLADI, UYARI GELDİ

PROF. DR. AYDIN: BÖLGE İÇİN RİSKTİR

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Kültürlü da ülkeye firari giren bazı işçilerin denetimlerden kaçarak bölgeye ulaşıp çay tarımına dahil olmaya çalıştıklarını söyledi. Prof. Dr. Kültürlü, “Hukuki sorunların dışarıda bunların bir sağlık durumu sorunu ile gelebilecekleri ve sağlık durumu açısından tehlike oluşturabileceklerini unutmamak lazım. Çay tarımı işverenlerinin bu herif işçileri çalıştırması durumunda kendilerinin de tehlike aşağıda olacaklarını göz önüne alarak en azından bu insanların sağlık durumu kontrollerini devlete ait yollardan yaptırmaları şarttır. Huysuz halde alan içinde sektör içinde risktir” diye konuştu.

DOĞU KARADENİZ'E ÇAY İŞÇİSİ GÖÇÜ BAŞLADI, UYARI GELDİ

“İŞÇİ ALMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ”

Çay üreticisi Zekiye Aktepe, “Geçen sene nehir sezonunu çok yoğun çalışarak geçirdik. Kendi çayımızı topladık, sıkıcı geçti fakat üstesinden geldik. Şunu gördük gerçekten tembelliğe alışmışız. İnsanlar şu anda kendi akarsu bahçelerine döndüler, işçi bulgu beklentileri ortadan kalktı. Bu yıl da aynı yoğunlukta geçecek, emekçi almayı düşünmüyoruz. İşçiler zaten çaylıklarımızı batırdılar, çok derinden topladılar, kalite ve verim kaybına sebep oldular. Pandemi vesilesiyle emekçi sorunu ortadan kalktı, vatandaş bahçesine dönüyor” dedi.

DOĞU KARADENİZ'E ÇAY İŞÇİSİ GÖÇÜ BAŞLADI, UYARI GELDİ
Doğu Karadeniz'e çay hasadı için göç başlayınca bir uyarı geldi: Kaçak girenlere dikkat edinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir