Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet’in aileye karşın çalışmalarını paylaştı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının “Diyanet Aile Çalışmaları” kitapçığını kamuoyu ile paylaştı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığını aileye karşın çalışmalarının anlatıldığı “Diyanet Aile Çalışmaları” kitapçığını kamuoyu ile paylaştı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın sosyal medya hesaplarından, “Ailemizin sağlam ve sağlıklı olması milletimizin gücüne zor katar. Buna yönelik araştırmalar yerine getirmek hepimizin görevidir. Aileye yönelik gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizin yer aldığı “Diyanet Aile Çalışmaları” kitapçığımızı istifadelerinize sunuyoruz” ifadeleriyle paylaştığı kitapçıkta, Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye genelinde Aile ve Dini Rehberlik Büro/Merkez’lerinde yürütülen çalışmalara yer verildi. Kitapçıkta, Aile ve Dini Rehberlik Büro/Merkezlerinin, sahih dini ve ahlaki bilgilere sahip, aile olmanın sorumluluğunu içeren, bilinçli ve kuvvetli bireylerden oluşmuş dinç bir aile yapısının oluşturulmasına ve korunmasına katkı maddesi temin etmek üzere hizmet verdiği kaydedildi.

Yöresel sorunların çözümüne yönelik projeler

Toplumun alaka ve korunmaya muhtaç kesimlerine manevi takviye hizmetinin de sunulduğunun ifade edildiği kitapçıkta, il ve ilçe müftülükleri bünyesindeki manevi danışmanlık ve rehberlik birimleri olan Aile ve Dini Rehberlik Büro/Merkezlerinde vatandaşlardan gelen fetva ağırlıklı soruların cevaplandığı, aile konusunda toplumsal farkındalık sağlamak üzere kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak sosyal ve kültürel içerikli faaliyetlerin yürütüldüğü ve bölgesel sorunların çözümüne yönelik de projelerin üretildiği aktarıldı. Bölgesel sorunların çözümüne yönelik uygulanan projelerden bazıları şu şekilde:

” Ağrı’da ‘Zor Kaderim Yok’ ve ‘Birlikte Yaşıyoruz Sorumluluklarımızın Farkındayız’, Bayburt’ta ‘Baskı Çözüm Değil Yıkımdır’, Çorum’da ‘Kadına Şiddetin Önlenmesinde Değerlerin Rolü’, Diyarbakır’da ‘Anne Seninle Büyümek İstiyorum’, Elazığ’da ‘Yüzükler Ayrılmadan’ ve ‘Ailemde Kuvvet Yok Merhamet İstiyorum’, Karabük’te ‘Güvenli Aile Zinde Gelecek’, Konya’da ‘Kişinin Özeline Saygı: Mahremiyet’, Muğla’da ‘Huzura Er Rahatlık Ver’, Ordu’da ‘Bağırsam Sesimi Duyar mısınız?’ ve ‘Çocuklarımızı Koruyalım’, Şanlıurfa Viranşehir’de ‘Başlık Parası, Töre Cinayetleri’, Van’da ‘Faziletli Kadından Erdemli Topluma.”

Güç ve bağımlılıkla çaba

Kitapçıkta, Diyanet İşleri Başkanlığının her türlü şiddetin karşısında durarak, sosyal sorumluluk projeleri geliştirdiğine uyarı çekilerek, başta kadınlar ve çocuklar elde etmek üzere, ailenin tüm fertlerine yönelik; güçlü olarak, dikkatsizlik ve istismarla, sosyal medya bağımlılığıyla, çocuk yaşta evliliklerle, intihar ve iffet cinayetleriyle çaba çalışmaları yapıldığı vurgulandı.

Çocuk evi, kadın konukevi ve huzurevinde yürütülen incelemeler

Sosyal hizmet kurumlarında yürütülen çalışmaların da anlatıldığı kitapçıkta, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Aile, Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aralarında imzalanan protokol çerçevesinde çocuk evi, çocuk evleri sitesi, çocuk yardım merkezi, bayan konukevi ve huzurevi gibi sosyal hizmet kurumlarında manevi danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunulduğu kaydedildi.

Aile eğitimleri

Aileye yönelik düzenlenen eğitimlere de yer bahşedilen kitapçıkta, aile bilincinin yükseltilmesine karşın seminer, konferans, panel programları kapsamında, ‘Evliliğe İlk Adım Seminerleri’, ‘Aile Okulu Seminerleri’, ‘Yurt Dışı Aile Seminerleri’, ‘Baba Okulu Seminerleri’, ‘Çocuklara ve Gençlere Yönelik Değerler Eğitimi’, ‘Aile İçi Şiddetle Mücadele’ odaklı projeler yürütüldüğü açıklama edildi.

Kız çocuklarının okullaşmasının sağlanması ve çocuk işçiliği ile uğraş

Kitapçıkta, ‘Kız Çocuklarının Okullaşmasının Sağlanması ve Çocuk İşçiliği ile Mücadele’ projesi kapsamında, çocukların eğitimi konusunda karar verici olan ebeveynler için farkındalık seminerleri düzenlendiği, bu bağlamda seminer, konferans, Cuma vaazı ve kahvehane sohbeti biçiminde etkinlikler gerçekleştirildiği vurgulandı.

Kitapçıkta hem aile konulu yayınlanan eserler, yapılan televizyon ve radyo programları da tanıtıldı. Diyanet İşleri Başkanlığının başta kadın ve çocuk almak üzere tüm aile bireyleri ve aile kurumuna yönelik çalışmaların tanıtıldığı, “Diyanet Aile Çalışmaları” kitapçığına, https://diniyayinlar.diyanet.gov.tr/Documents/diyanet_aile_calismalari.pdf adresinden ulaşılabilecek. – ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir