Devrekli ilk mebus için Kur’anı-Kerim okutuldu

Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt İlk Mecliste tahsis yapan Abdullah Efendinin mezarını ziyaret ederek Kur’an okutup dua etti.

23 Nisan 1920 tarihinde açılan Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisinin birinci döneminde Bolu Mebusu olarak atama yapan Devrekli Abdullah Sabri Efendinin Devrek’te bulunan mezarını ziyaret eden Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt ve beraberindekiler Atatürk, yakın tabanca arkadaşları, şehit, gazi ve Abdullah Sabri Efendi için Kur’an okuttu ve dua etti.

Başkan Bozkurt, Abdullah Sabri Efendinin Büyük Insanlar Meclisinin açılışında bulunduğunu ve yapılan seçimde Bolu Mebusu (Milletvekili) seçildiğini söyledi.

Başkan Bozkurt yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Bugün düşman işgali altındaki Anadolu ve Rumeli topraklarında, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşımızın manâlı bir safhası olan TBMM’nin açılışının 101. yıldönümüdür. Anadolu’da yapılan seçimlerin arkasında kuvvet şartlar altında Ankara’ya gelen milletvekillerinin katılımlarıyla 23 Nisan 1920’de Meclisimiz gevşemiş ve açıldığından bu yanlamasına ulusal iradenin yansımasının simgesi olmuştur. TBMM’nin birincil Başkanı Büyük Atatürk’tür. Devrek Müftüsü Abdullah Sabri Efendi de Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte hareket ederek vatan savunması için halkı örgütleyip direnişine özendirme etmiştir. İlk Mecliste Bolu Milletvekili olarak atama alan bu ulusal kahramanımızı, öncelikle Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tabanca arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi bir defa daha saygı ve rahmetle anıyorum” dedi. – ZONGULDAK

Devrekli ilk mebus için Kur'anı-Kerim okutuldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir