Depremde ağır zarar bölge 5 bin 664 yapının yıkımı yapıldı

Depremde ağır hasar bölge 5 bin 664 yapının yıkımı yapıldı

Yapılan kontrollü yıkım kameraya yansıdı

ELAZIĞ – Elazığ’da 6.8 ve 5.3’lük depremde toplam 16 bin 773 inşa ağır hasar aldı, takriben 15 aylık sürede ekiplerin yoğun gayretleriyle süren incelemeler zarfında şuana kadar 5 bin 664’nünün yıkımı gerçekleştirildi.

24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen 4’ü Malatya’da 41 kişinin hayatını kaybettiği 6.8’lik depremin ardından büyük kasaba genelinde başlatılan yıkım ve yapım çalışmaları aralıksız sürerken, 27 Aralık 2020 tarihindeki 5.3’lük depremle bir takım orta hasarlı yapılarda ağır hasara dönüştü. Aralık’ta meydana gelen depremle ilgili yapılan saha çalışmaların tamamlanmasıyla kentteki bütün ağır hasarlı inşa sayısı 16 bin 773 olarak belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde Elazığ Valiliği idaresinde birincil günden itibaren bir çok noktada başlatılan facia çalışmaları ise sürekli sürüyor. Şehir merkezi dahil bir çok mahallede devam eden yıkımlar çevre tehlikesiz alındıktan sonra kontrollü bir şekilde gerçekleştiriliyor. Şuana dek belirlenen 16 bin 773 yapıdan 5 bin 664’ünün yıkımı yapılabildi. Bu kapsamda merkeze emrindeki Sürsürü Mahallesinde bulunan ağır hasarlı yapıların da yüzde 90’ı yıkıldı. Kontrollü yıkım çalışmaları esnasında binaların bunalım anları da keza kameralarla ayrıca de drone ile görüntülendi.

Yaklaşık 1,5 yıldır Elazığ’da facia çalışması yaptıklarını gösteren Felaket Şefi Sidar Cinar “Yıkımlarımıza devam ediyoruz. Siirt’ten ekibimizle gönüllü olarak geldik. Hasar görmüş ve yıkılacak daha fazla bina var. Bizlerde yıkmaya çalışıyoruz. Gece gündüz çift vardiya çalışıyoruz. Yoruluyoruz fakat işimiz budur. Burada olmamızın birinci sebebi facia ama öncelik can sağlığıdır” dedi.

Çalışmaların mahallede devam ettiğini dile getiren Sürsürü Semt Muhtarı Ergün Gül, “Orta hasarlıların ağır hasara dönmesinin peşinde yine yıkılacak sıradan bir binamız var. Yüzde 90’nı yıkıldı. Eski kerpiç binaların bir kısmı duruyor. Onunda üstlerini aldılar metruk bir durumda duruyor. Bu konuda da İl Özel İdaremiz buraya hız verip o eski metruk durumda olan binaların yıkımını gerçekleştirirse sorunlarımızda gevşemiş olur” diye konuştu.

Öteyandan, kentte inşaatına başlanan 21 bin konuttan takriben 4’te 3’nün tamamlanarak, çekilen kuralarla sahiplerinin belirlendiği ve binlerce kişinin de evlerine taşındığı aktarıldı.

Depremde ağır hasar alan 5 bin 664 yapının yıkımı yapıldı
Depremde ağır hasar alan 5 bin 664 yapının yıkımı yapıldı
Depremde ağır hasar alan 5 bin 664 yapının yıkımı yapıldı
Depremde ağır hasar alan 5 bin 664 yapının yıkımı yapıldıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir