Cumhur İttifakı’nın Torbalı belediye başkan adayı, seçimle ilgili yargıya başvurdu

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un hayatını kaybetmesinin arkasında yapılan seçimde Cumhur İttifakı’nın adayı olan Özgür Erman Çağlar, kuytu oy ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle seçimle ilgili yürütmeyi durdurma talebiyle dava açtı.

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Torbalı’da tercih süreci başlar başlamaz dezenformasyon ve spekülasyonların yaşanmaya başladığını belirtti.

AK Parti’li belediyelerde ölüm nedeniyle başkanlık görevinin boşalması durumunda CHP’nin namzet çıkarttığını aktaran Sürekli, son olarak bunun Muğla’nın Ula ilçesinde yaşandığını kaydetti.

Kesintisiz, şöyle devam etti:

“Dün Torbalı’da siyasi etik ve ahlak altüst edildi. Belediye meclis üyeleri zorlama fark etti, korkutma edildi. CHP zihniyeti tek parti döneminde açık oy, bakımlı tasnif yöntemi kullanmıştı. Dün de meclis üyelerinin iradesi değil sayılarak baskı, tehditle oylama yapmıştır, bu da tarihe geçecektir. 1. turda Cumhur İttifakı adayı 15, CHP adayı 16 oy aldı. Bundan sonra zorlama, korkutma başladı. Belediye meclis üyelerine oylarını, üstlerine kimliklerini koyarak cep telefonu ile çekip WhatsApp grubuna atma talimatı geldi. Grup başkanvekilimiz ve adayımız Hür Erman Çağlar oturumu idare eden başkan vekiline iletti, tutanaklara bu husus geçirildi.”

Tercih sırasında CHP’li bir meclis üyesinin laf alarak “Biz grup kararı aldık, bu şekilde oy kullanacağız. Bunda bir mahsur yoktur.” dediğini açıklayan Sürekli, bunun üzerine laf alan CHP Grup Başkanvekili Yıldırım Baytekin’in ise böyle bir grup kararı olmadığını söylediğini aktardı.

Aralıksız, oylama esnasında oturumu yöneten başkan vekilinin üst düzey bir CHP’li ile görüştüğünü ve talimatlar aldığını savunarak, bu konuda kaydedilen görüntüyü izletti, CHP’nin WhatsApp grubuna gönderilen kimlikli oy pusulalı fotoğrafları gösterdi.

Cumhur İttifakı’nın adayı Özgür Erman Çağlar tarafından seçimin iptali için İzmir 2. İdare Mahkemesine dava açıldığını belirten Sürekli, “Açık usulsüzlük vardır. Gizli oy ilkesi ihlal edilmiştir. Meclis üyelerinin kimlikleriyle beraber kullandıkları oy pusulalarını cep telefonuyla fotoğraflayıp WhatsApp grubunda ifşa etmeleri oylamanın rahat olmadığına açık delildir. Bu yapılan CHP’li üyeleri de mağdur etmiştir. Tüm meclisin saygınlığına gölge düşürüldü. Tarihe kara leke olarak düşecektir. Bize, CHP’nin tek parti dönemini hatırlatmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Tercih süreci

Belediye Başkanı İsmail Uygun’un hayatını kaybetmesinin arkasında dün toplanan belediye meclisinde yapılan seçimde başkanlığa Irk İttifakı’nın adayı Mithat Tekin seçilmişti.

Kuytu oylamayla yapılan seçimin üçüncü turunda Mithat Tekin 17 oy, Cumhur İttifakı’nın adayı Bağımsızlık Erman Çağlar ise 14 oy almıştı.

Cumhur İttifakı'nın Torbalı belediye başkan adayı, seçimle ilgili yargıya başvurdu
Cumhur İttifakı'nın Torbalı belediye başkan adayı, seçimle ilgili yargıya başvurdu
Cumhur İttifakı'nın Torbalı belediye başkan adayı, seçimle ilgili yargıya başvurdu
Cumhur İttifakı'nın Torbalı belediye başkan adayı, seçimle ilgili yargıya başvurduBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir