Cami restorasyonunda çatıdan meydana çıkan 50 adet hat levha sokağa atıldı

Cami restorasyonunda çatıdan çıkan 50 adet hat levha sokağa atıldı

– Sokağa atılan hat levhalar, gelen tepkiler üstüne muhafaza altına alındı

– Cami restorasyonunda öncelikle 14 adet cihar yar-ı güzin levha ile 36 adet hat levha bulundu

KASTAMONU – Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü göre restorasyonu yaptırılan ve geçtiğimiz yıl çalışmalarına başlanılan Ahmet Dede Camisinin çatısından tarihi özelliğe sahip olduğu düşünülen 50 adet hat levhası sokağa atıldı. Sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine hat levhalar, muhafaza altına alındı. Cami restorasyonunda bulunan 14 adet cihar yar-ı güzin levha ile 36 adet hat levhanın ilk olarak tespit edilerek kayıt altına alındığı belirtildi.

Kastamonu Vakıflar Alan Müdürlüğü göre geçtiğimiz yıl Haziran ayında Ahmet Dede Vakfına ait olan Ahmet Büyükbaba Camisinin ihalesi yapılarak yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Ankara Kültür Varlıkları Koruma Kurulunca onaylanan restorasyon projesi doğrultusunda 1 yıl içerisinde yapım ve onarım çalışmalarının tamamlanmasının istenilen ihale şartnamesinde çalışmalar başlatıldı. Yüklenici işyeri göre Ahmet Dede Camisinde restorasyon çalışmalarının devam ettiği sırada çatı söküm aşamasında kim veya kimler tarafından hangi tarihte konulduğu az önce saptama edilemeyen hat levhalar bulundu.

Sokağa atılan levhalar tepki gelince korumaya alındı

Çatıdan alınan hat levhalar, yüklenici işyeri görevlilerince zabıt karşılığında Ahmet Büyükbaba Cami görevlilerine teslim edildi. Bir zaman sonradan vatandaşlar, hat levhaların sokağa atıldığını fark etti. Bunun üstüne sosyal medyada yüklenici işyeri ile Vakıflar Alan Müdürlüğü ekiplerine tepki gösterildi. Sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine Vakıflar Alan Müdürlüğü görevlileri, toplam 50 adet olan hat levhalarını muhafaza altına aldı. Koruma altına alınan hat levhalarının sanatsal açıdan değerlendirmesinin tamamlanması için çalışmaların başlatıldığı öğrenildi. Gelen tepkiler üzerine sosyal ağ üzerinden izah etme yapan Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü, 14 adet cihar yar-ı güzin levha ve 36 adet hat levha olmak üzere toplam 50 adet taşınırın koruma altına alındığını ve sanatsal açıdan değerlendirme işlemine ivedilikle başlanıldığını duyurdu.

“Restorasyon çalışmalarının biran önce bitirilmesini istiyoruz”

Restorasyonun olduğu yerde Ahmet Siyahi Hazretlerinin türbesinin olduğunu söyleyen Hatice Sertkaya, “Buraya fazla pozitif ziyaretçi geliyordu lakin hemen burada restorasyon çalışmaları var diye kimse gelemiyor. Evlerimiz burada lakin camiye şimdi gidilmiyor. Korona virüste var şu anda saten cümbür cemaat birbirine mesafeli. Yazın dıştan da kılınıyor lakin kışın soğuk oluyor, bu yüzden restorasyon çalışmalarının biran önce bitirilmesini istiyoruz. Camimizin açılmasını istiyoruz. Buralardan da bu pisliklerin kalkmasını istiyoruz. Acilen taşlarını temizlediler, güzelleşti, ileriye dürüst daha da güzelleşecektir” dedi.

“Çatıda hat levhaları bulunmuş”

Sokağa atıldığı söylenen hat levhalarını internetten gördüklerini belirten Hatice Sertkaya, “Sahur vaktinde gördük. Oğlum, ‘Çatıda hat levhaları bulunmuş. Siz gördünüz mü, duydunuz mu?’ diye sordu. Biz, bilmiyoruz, görmedik. Böylece bir şey olduğunu ben zaten bilmiyordum da. Ben buraya geleli 10 yıl oldu, 10 yıldır tanıyorum bu camiyi. Atılmamıştır bence, orada birisinin bahçesinde yer var. Camiden çıkan malzemeleri, avizeleri hep o bahçeye koyuyorlardı” diye konuştu.

“Çatı aralarında bir şeyler görüyordum ama ne olduğunu bilmiyordum”

Restorasyon çalışmaları sebebiyle bölgede trafik sıkışıklığının olduğunu anlatan Güler Hırlı ise, “Bu yüzden araçlar, yol üzerinde hepsi çatışıyor. Birde burada taştan yürüyüş yolu vardı. Yoldaki taşlardan dolayı merdivenden yürünmüyor. Hatta geçende yaşlı bir adam düşte merdivende. Değişik tarafı da taş yığılı geçilmiyor. Restorasyonu yavaş işliyor, 8 günde bir kere geliyorlar, 2 gün çalışıp gidiyorlar. Burada tarihi eserlerin bulunduğunu hiç duymadım. Tarihi eser derken şu taşların üstünde çiçek desenleri falan vardı. Camiden meydana çıkan içerisinin malzemeleri komşunun yolluk gibi yeri var, oraya koyuyorlardı. Ama ben, bazen çatı arasında bir şeyler görüyordum fakat ne olduğunu bilmiyordum” biçiminde konuştu.

Tarihi camide restorasyon geçen yıl başladı

Ahmet Dede Camisi, Kırkçeşme Mahallesi Tekke Sokak üzerinde 1300 yılında Ahmed Dede tarafından yaptırıldı. Ahmed Ziyaeddin Efendi’nin 1860 tarihli vakfiyesinde de yer alan Ahmet Büyükbaba Camisi, zamanla yıpratmasından nedeniyle geçtiğimiz yıl restorasyon çalışmalarına başlanılmıştı.

Cami restorasyonunda çatıdan çıkan 50 adet hat levha sokağa atıldı
Cami restorasyonunda çatıdan çıkan 50 adet hat levha sokağa atıldı
Cami restorasyonunda çatıdan çıkan 50 adet hat levha sokağa atıldı
Cami restorasyonunda çatıdan çıkan 50 adet hat levha sokağa atıldıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir