Büyükkılıç, Hırvat Büyükelçi’yi davetli etti

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Hırvatistan’ın Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovi’i makamında ağırladı. Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin turizm açısından kayda değer bir alan olduğunu belirtirken, Büyükelçi Cvitanovi ise Kayseri’yi fazla sevdiğini, yeni işbirlikleri için burada olduğunu söyledi.

Başkan Büyükkılıç’ın belediye girişinde karşıladığı Hırvatistan’ın Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovi’e çiçek ibraz edildi.

Başkanlık makamında gerçekleşen görüşmede, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kayseri Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Tuğba İlgü de hazırlanmış bulundu.

Büyükkılıç, ziyarette yaptığı konuşmada “Biz sizleri seviyoruz, sizler de burayı sevdiniz, inşallah daha iyi ilişkiler içerisinde Kayseri’mizi sizlerin vasıtasıyla dostlarımızın ziyaretine vesile olacağına inanıyoruz. Daha önce de paylaştığımız gibi Kayseri takriben 6 bin takvim geçmişi, öbür medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan, ticaretin, endüstrinin ve İpek Yolu’nun üzerindeki merkezidir” dedi.

“KAYSERİ, TURİZM AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ALAN”

Kayseri’nin turizm açısından önemli bir bölge olduğunu uyarı çeken Başkan Büyükkılıç, “Erciyes Dağı ile birlikte Kapadokya’yı tabi yanlamasına, beraberinde değerlendirdiğimizde potansiyelimize bir tesir ile bu alan fiilen izlenilmeye, yaşanılmaya, öğrenilmeye değer bir bölgedir. Doğal güzellikleriyle, tarihi, kültürel, sosyal özellikleriyle turizm potansiyeli itibariyle turizm açısından tartma talep etmektedir” diye konuştu.

“AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİNDEN ÖTE BİZ İNSANIMIZA ŞEREFLI BİR YAŞAM TARZI SUNMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Büyükkılıç, ülkeler arası ikili ilişkileri önemsediklerine değinerek, konuşmasında “Elbette ülkeler arasındaki iyi ilişkilerin sürdürülmesi bizim olmazsa olmazımızdır. Avrupa Birliği sürecinde bizi en çok destekleyen ülkelerden biri olan sizleri peşine düşüp takip ediyoruz, teşekkür ediyoruz. Avrupa Birliği sürecinden öte biz insanımıza onurlu bir yaşam biçimi sunmak için şehrimizi geleceğe hazırlayan girişim içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

“KAYSERİ’Yİ FAZLA SEVDİM”

Büyükelçi Cvitanovi ise Kayseri’ye üçüncü kere geldiğini ve fazla sevdiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Bugün bana sizinle röportaj fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Ayrıntıları Ile Belirtmek isterim ancak sizin bölgeniz ve sizin şehriniz ile kendi ülkemizdeki bölgemiz arasında yeni bir meslek birliği başlatmayı isteriz. Bu üçüncü sefer Kayseri’de oluşum ve Kayseri’yi fazla sevdim. İş birliğini güçlendirmenin temelleri olarak küçük projelerden başlatmak istiyoruz. Bunun arayışı içerisindeyiz. Örneğin giydiğimiz kıyafetler içerisinde kravat sözcüğü Hırvatistan kaynaklı. Bunların tarihsel gelişimini sunmak isteriz, buradan açmak isteriz. Yani Kayseri’deki insanlara kravatın nereden geldiğini, tarihini anlatmak isteriz. Müsaade edersiniz bunu burada gösterebiliriz ve bunu burada yapabilirsek mükemmel olur. Bitmiş teşekkür ederim. Kayseri’de önemli meslek insanınız var. Daha fazla meslek birliği yapabileceğimize inanıyorum.”

Başkan Büyükkılıç da Hırvat büyükelçinin talebine olumlu bularak, KAYMEK bünyesinde mesleki kursların olduğunu ve teklif edilen projelerin burada gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Başkan Büyükkılıç, Hırvat Büyükelçiye Anadolu ticaret tarihinin merkezi konumundaki Kültepe’deki kazılarda çıkarılan tabletlerin replikasını, KAYMEK kursiyerleri kadar el emeği göz nuru kravat, şal ve Erciyes Dağı isimli kitabı armağan etti. – KAYSERİ

Büyükkılıç, Hırvat Büyükelçi'yi konuk etti
Büyükkılıç, Hırvat Büyükelçi'yi konuk etti
Büyükkılıç, Hırvat Büyükelçi'yi konuk etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir