Bu hastalığı olanlar uyarı; kalp krizi riski daha artı

Diyabet, obezite, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol gibi hastalıklara sahip olanların koroner atardamar hastalığı riskinin daha fazla olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gültekin Faik Hobikoğlu, “Bu hastalığı olan şahısların koroner arter hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksek. Koroner atardamar hastalığı da kalp krizine niçin olabilir” dedi.

Dünyada ve Türkiye’de ölümlerin başlıca nedeni olan yürek damar hastalıklarından biri olan koroner atardamar hastalığı ile ilgili merak edilenleri yanıtlayan Medicana Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gültekin Faik Hobikoğlu, şeker hastalığı, hipertansiyon, yüksek kolesterol gibi durumları olan kişilerde koroner arter hastalığının kalp krizine neden olabileceğini açıkladı. Koroner arter hastalığının erken dönemde tanı alıp tedavisi yapılmadığında kalp krizine ve ölüme yol açtığını dile getiren Hobikoğlu, “böylece riski artıran durumları olan kişilerin uyumlu olarak denetim yaptırması gerekiyor” diye konuştu.

GÖĞÜS AĞRISI VE NEFES DARLIĞINA DİKKAT!

Koroner atardamar hastalığında görülen belirtilere değinen Prof. Dr. Hobikoğlu, ‘Koroner atardamar hastalığında belirtiler bilhassa kalbin oksijen ve beslenme ihtiyacının arttığı egzersiz gibi durumlarda ortaya çıkıyor. Kalbin artan ihtiyacının karşılanması için koroner arterlerden daha fazla kan geçmesi gerekiyor. Oysa bu damarların bazıları tıkalı olduğu için tıkalı damarlarda kalbin ihtiyacını karşılayacak değin kan akımı sağlanamıyor. sonuç olarak hastada anjina dediğimiz göğüs ağrısı, solunum yetmezliği gibi semptomlar görülüyor. Anjina adı bahşedilen ağrı, göğsün orta-sol tarafında oluşur ve ara sıra boyna, omuza veya sırta yayılabiliyor. Hastalar bu ağrıyı çoğunlukla ‘Göğsüme biri oturmuş gibiydi, sıkıştırıyordu.’ şeklinde tanımlama eder. Anjina genelde bedensel ya da şehvetli stresten sonradan meydana geliyor” ifadelerini kullandı.

15 DAKİKADAN UZUN SÜRÜYORSA DİKKAT!

Prof. Dr. Hobikoğlu, anjina ile ilgili “Anjinanın normalde birkaç dakika sürmesini ve daha sonra geçmesini bekliyoruz. Fakat anjina 15 dakikadan uzun sürüyorsa ya da hasta dinlenme durumdayken zeka anjina problemi yaşıyorsa kalp krizi ihtimali akla getirilmelidir. Kalbi besleyen damardaki tıkanma adamakıllı arttı ve bundan böyle damardaki kan akımı sınırlansıysa, bu damarın beslediği doku ölüyor. sonuç olarak da hastada kalp krizi gelişebiliyor. Yürek krizi geçiren hastada saydığım belirtilere ilave olarak aşırı terleme, mide bulantısı, kusma da görülebiliyor” dedi.

“RİSKİ ARTIRAN BİRÇOK ETMEN VAR”

Koroner arter hastalığı riskini arttıran çok sayıda faktör olduğunun altını çizen Prof. Dr. Hobikoğlu, ‘İleri yaş, sigara içme, diyabet, obezite, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, stresli hayat, sağlığa zararlı gıda, bedenen aktif olmama gibi durumların tümü koroner atardamar hastalığı riskini artırıyor. Bu faktörlerden birkaçının birlikte bulunduğu durumda ise tehlike en ince ayrıntısına kadar artıyor. bu nedenle bu tehlike faktörlerine sahip kişilerin hastalığının tedavisine uyması, hayat tarzına uyarı etmesi, sağlıklı beslenmesi

gerekiyor. Bunların yanı sıra düzenli olarak yürek kontrollerini de yaptırmalılar” diye konuştu.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Koroner atardamar hastalığının tedavisi ile ilgili olarak da Prof. Dr. Hobikoğlu, “Damardaki tıkanıklığın daha pozitif artmaması için kolesterol düşürücü ilaçlar kullanılıyor. Yine pıhtı oluşumunu engelleyen ilaçlar da tıkanıklığın artmaması için hastaya reçete edilebiliyor. Hastanın eşlik eden tansiyon gibi hastalıkları varsa mutlaka bu rahatsızlıkların da tedavisinin yapılması gerekiyor. Anjiyo olarak tanıdık yöntemle de hastanın tıkanan damarına girerek tıkanıklığı giderebiliyoruz. Eğer tıkanma pat diye pozitif damarı etkilemişse bypass ameliyatı ile tıkanan damarları değiştiriyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu hastalığı olanlar dikkat; kalp krizi riski daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir