Bozkırın toprakları nohut tohumlarıyla buluştu

Nohut üretiminde Türkiye’de üçüncü sırada bulunan Kırşehir’de dekar başına sıradan verimin 200 kilograma çıkarılması hedefleniyor.

Ankara ve Yozgat’tan sonradan 77 bin 687 tonla maksimum nohudun üretildiği kentte tescil dışı araziler dahil takriben 800 bin dekar alanda ekim yapıldı.

Arpa ve buğday ekilen tarlalarda münavebeli ekim olarak da seçim edilen nohut üretiminde arazisine göre dekar başına 80 ila 250 kilogram ürün elde ediliyor.

Kırşehir Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin, AA muhabirine, il genelinde takriben 2 milyon 500 bin dekarlık alanda tarım üretimi yapıldığını belirterek, tescil dışı olanlar da dahil bunun 800 bin dekarını nohudun oluşturduğunu söyledi.

Son zamanlarda nohut ekim alanlarında azalma olmasına rağmen üretimde büyüme yaşandığını vurgulayan Şahin, “Nohut üretiminde Türkiye genelinde üçüncü durumdayız. Dekarda sıradan 80 kilogram gibi bir üretimimiz söz konusu. Bu seneki hedefimiz dekar başına sıradan 200 kilogram. İnşallah bu hedefimizi gerçekleştireceğiz. Kaliteli değişiklik ve tohum seçimi ile gübreleme konusunda elemanlarımızı ve çiftçilerimizi eğitiyoruz.” dedi.

Nohudun teknolojik manada fazla takip edilmesi gereken, çevreye duyarlı ve hastalıklara direnci çelimsiz bir bitki olduğunu anlatan Şahin, şöyle devam etti:

“acilen adamakıllı yoğunlaştığımız nokta birim alandan elde edeceğimiz mahsul miktarı. Nohut üretimimizde dekar başına 80 kilograma kadar düşen de var 250 kilograma dek yükselen de. Belli Başlı hedefimiz ekim alanlarını çoğaltmak değil, gelir ve imal verimi miktarını geliştirmek. Bu manada hastalıklarla iyi uğraş etmeyi hedefliyoruz. Babadan gelen usullerle yok, teknoloji ve inovasyonu peşine düşüp takip edip hastalıklarla iyi çaba ederek imal yapmalıyız. Çiftçilerimizi bu konuda bilinçli görüyorum.”

Girdi maliyetleri üreticiyi düşündürüyor

Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu da il genelinde yıllardır nohut üretiminin yoğun şekilde yapıldığını ama girdi maliyetleri ve fiyatının düşmesi sebebiyle üretim alanlarında bölgesine göre yüzde 20 ila 40 azalma olduğunu dile getirdi.

Nohut üretiminin daha fazla desteklenmesi gerektiğine göze çarpan eden Purcu, “Üreticinin nohuttan gelirinin artması için aracıların ortadan kaldırılması gerekli. Havadan para kazananları ortadan kaldırdığımızda bu çiftçiye gelir olarak yansıyacak ve bu ürünü ekecektir.” diye konuştu.

Bozkırın toprakları nohut tohumlarıyla buluştu
Bozkırın toprakları nohut tohumlarıyla buluştu
Bozkırın toprakları nohut tohumlarıyla buluştu
Bozkırın toprakları nohut tohumlarıyla buluştu



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir