Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 0,26 değerinde kaybederek günü 1.397,82 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa tarafından 3,70 puan azalırken, toplam işlem hacmi 15,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,16 layık kaybederken, holding endeksi yüzde 1,11 bedel kazandı. Sektör endeksleri aralarında azami kazandıran yüzde 3,89 ile turizm, en çok kaybettiren ise yüzde 3,79 ile mali kiralama, faktoring oldu.

Analistler, enflasyon endişeleri ve buna paralel gelişen ABD’nin 10 takvim faizinin, gelişmekte olan ülke varlıkları üstünde baskıya neden olduğunu belirtti.

Haftaya yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı, enflasyon, TCMB beklenti anketi, yurt dıştan ise ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın konuşmaları, ABD’de açıklanacak istihdam raporu, İngiltere Merkez Bankası faiz kararı, dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) öncelikle elde etmek üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini açıklayan analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde, 1.400 puanın üstünde kalıcılık sağlanabilirse 1.440 direncinin gündeme geleceğini, düşüşlerde ise 1.340 seviyesinin yardım konumunda olduğunu bildirdi.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 1,79 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 1,79) tarafından bir önceki ay yüzde 16,19 olan takvim enflasyonun yüzde 17,27’ye çıkacağı hesaplanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir