Bisiklet sevgisi için yüzlerce kilometre pedal çevirdi, gittiği şehirlerde camilerde konakladı

Bisiklet sporuna gönül vermiş 46 yaşındaki İshak Sezgin, fahri olarak katıldığı 56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda her şehirde camilerde konakladı.

Bisiklet sporunda dünyanın önemli organizasyonlarından olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 56’ncısı 11-18 Nisan’da gerçekleştirildi. Nevşehir’de başlaması gereken tur, yoğun kar yağışı sebebiyle Konya’dan başlangıç aldı ve Kuşadası’nda sona erdi. Turda 25 takımdan 170’in üstünde sporcu, 8 etapta 1209 kilometre pedal çevirdi.

İstanbul’da Sancaktepe Belediyesi’nde özel emniyet görevlisi olarak çalışan ve bisiklet sporuna gönül veren İshak Sezgin de profesyonel bisikletçilerin uğraş ettiği parkuru kimsesiz tamamladı. Her gün farklı şehirde camilerde yatan Sezgin, sabahtan erken kalkarak bisikletçiler önce yola çıktı ve engebeli parkuru deneyimledi.

Turun son 10 yılını hepsine katılan İshak Sezgin, AA’ya yaptığı açıklamada, “Bundan Böyle jübilemi yapıyorum. Eşim tura katılmamı istemiyor. Kaza yapmamdan korkuyor. 10 yıldır bir aile gibi olduk. Bu camiayı çok seviyorum. Bana müsade verip özellikle maneviyat takviye olan belediyeme çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Maddi sıkıntılardan dolayı bu yıl tura az bütçe ayırabildiğini vurgulayan Sezgin, Beyşehir, Manavgat, Kemer ve Marmaris’te camilerde konakladığını anlatarak şöyle konuştu:

“Geçen yıl can sıkıntısı yaşamadım lakin bu yıl fiziki sıkıntından nedeniyle konaklama problemim oldu. Kısıtlı bir maliyetle yola çıktım. Tur baştan başa gittiğimiz şehirlerde camilerde konakladım. Camiye gidip namazımı kıldıktan daha sonra imamla tanışıyorum. İmama müezzinlik yaparak muavin oluyorum. Gün boyu Kuran-ı Kerim okuyoruz. Akşam da imam bana kalacak yer gösteriyor. Caminin ya da Kuran kursunun bir köşesinde konakladım. Sonra da kalkıp her tarafta tura devam ediyorum.”

“İmamlar benim tura katıldığımı görür görmez çok şaşırıyor”

İshak Sezgin, camilere gittiğinde kendisini gören imamların bu duruma fazla şaşırdığını söyledi.

Kendisinin de bir imam hatip mezunun olduğunu dile getiren Sezgin, “İmamlar benim tura katıldığımı görünce çok şaşırıyor. Bende imam hatip lisesi mezunuyum. Camide tanıştıktan sonra namaz öncesi kamet getiriyorum, sesime şaşırıyorlar. Hemen beni benimsediler. Bende ihtiyacımı söyleyince, imamlar derhal yardımcı oluyorlar. Bir İmam Konuşmacı mezununun sporcu olması, bisiklet sporuna gönül vermesi onların da hoşuna gitti.”

Tura Konya etabında katıldığını aktaran Sezgin, “Yola Konya’dan çıktım ve turun tamamını bitirdim. But zorluysa bisikletçilerde 3-4 saat önce yola koyuluyorum. Başlıca sabahleyin namazını kıldıktan sonradan yola çıkıyorum. Bacak kısaysa sporculardan daha sonra yarışa başlıyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bisiklet sevgisi için yüzlerce kilometre pedal çevirdi, gittiği şehirlerde camilerde konakladı
Bisiklet sevgisi için yüzlerce kilometre pedal çevirdi, gittiği şehirlerde camilerde konakladı
Bisiklet sevgisi için yüzlerce kilometre pedal çevirdi, gittiği şehirlerde camilerde konakladı
Bisiklet sevgisi için yüzlerce kilometre pedal çevirdi, gittiği şehirlerde camilerde konakladıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir