Bilecik’te köy hayatının zorluklarıyla baş eden kadınlar okuma yazma öğrenmek için seferber oldu

Bilecik’in Söğüt ilçesinde köy hayatının getirdiği zorluklara karşın büyük hevesle kursa katılan 5 bayan, okuma yazma öğrenerek hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyor.

Hayriye köyünde 30 ila 62 yaşlarındaki, arasında akrabalık bağı bulunan kadınlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan okuma yazma seferberliği zarfında 1 ay önce açılan kursa katılıyor.

Erken saatlerde kalkıp hayvanlarının su ve yemlerini veren kadınlar, gerisinde çocuklarıyla ilgilenerek evlerinin jurnal işlerini tamamlıyor.

Defter ve kalemlerini alarak Söğüt Insanlar Eğitimi Merkezince köyde açılan kursa çocuklarıyla gelen kursiyerlere, Tuğba Nur Özdemir tarafından haftanın 3 günü eğitim veriliyor.

Söğüt Halk Müziği Eğitimi Merkezi Müdürü Bekir Kebeli, AA muhabirine, okula gidemediği için okuma yazma öğrenemeyen kişilere muhtarlar yoluyla ulaşarak kurs vermeye başladıklarını söyledi.

İhtiyaç olan her yere mutlaka eğitmen göndermeye çalıştıklarını bildiren Kebeli, şunları anlattı:

“Vatandaşlarımızı bu imkanla sunmak istiyoruz. Kursiyerler kursta hedeflerine ulaştıklarında mutlu oluyor. Başka bir köyümüzde de 6 vatandaşımız kursa katılıyor. Diğer köylerden talep olması halinde onlara da aynı şekilde ulaşmaya çalışıyoruz. İlçe merkezinde de kursumuz var. Vatandaşlarımıza önce okuma yazmayı aydınlatmak, sonra da ortaokul ve liseye düzenlemek niyetimiz var. Bu amaçla incelemeler yürütüyoruz.”

“Kursu aksatmamak için elimizden geleni yapıyoruz”

Kurs eğitmeni Tuğba Nur Özdemir de kursiyerlerin okuma yazma öğrenmeye çok hevesli olduğunu vurguladı.

Kadınların, evde çalışırken takıldıkları konularda kendisini telefonla aradıklarını dile getiren Özdemir, “Öğrenmek için gayret ediyorlar. Ben de elimden geldiğince onlara takviye olmaya çalışıyorum. Karda kışta geldik, yağmurlu günde de geldik. Kursu aksatmamak için elimizden geleni yapıyoruz. 2 ayın sonunda inşallah tümü belgelerini alıp gururla evlerine dönecek.” dedi.

Kursiyerlerden Bayan Altaş (55), okuma yazmaya çok coşkulu olduğunu bildirdi.

Özdemir’e destekleri için teşekkür eden Altaş, şunları kaydetti:

“Okuma yazma bilmeyen kalmasın. Hastaneye gidiyorum, ad yazıyor. Ne yazdığını bilmiyorum. İnşallah ben de öğreneceğim. Ev işi yapıyorum, hayvanların işi fazla. Hayvanları sağıyorum. Peynir yapıyorum. Ekmek pişiriyorum. Çocuklar evlendi. Ben eşimle evde kaldım. Eşime ‘Hevesim var, kursa gideyim.’ dedim. O da bir gün aradı, ‘Kursa gidecek misin?’ diye sordu. Ben de seve seve gideceğimi söyledim.”

“Mutluluktan gözlerim doluyor”

Şükran Altaş (39) ise 4 çocuğuyla, hayvanlarıyla ve ev işleriyle ilgilendikten sonra kursa geldiğini belirtti.

Kursa katılmaktan sevinç duyduğunu anlatan Altaş, “Doktora gideceğim vakit ihtiyacım oluyor. Bir form veriyorlar, yüklemek gerekiyor. Burada öğrendiklerimizi orada yaparsam çok mutlu olurum. Dersler çok hoş gidiyor. Fazla ufak yaşta okumayı öğrenmiştim fakat yazamıyordum. Yazmayı da burada öğreniyorum.” diye konuştu.

Kader Erdem (30) de kendilerine bu imkanı sağlayan yetkililere teşekkür ederek, “Mutluluktan gözlerim doluyor. Şu an iki harfi birleştiriyorum. Tek hayalim okumak.” ifadelerini kullandı.

Kursiyerlerden 32 yaşındaki Aysel Erdem, kursta sıra arkadaşı olan eltisiyle birbirlerine derslerde yardım ettiklerini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir