Belediye çalışanlarına yüzde 10 zam yapıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçe Belediyesi’nde çalışan 90 daimi kadrolu işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı. Kdz. Ereğli Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında varılan anlaşmaya kadar, 90 işçinin ücretlerine altı ay için yüzde 10 zam yapıldı. Sosyal haklarda da yüzde 25’e varan artış sağladı. Hem bütün belediye çalışanlarının bayram ikramiyeleri bayram öncesinde hesaplarına yatırılacak.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediyede çalışan 90 kalıcı kadrolu işçinin Belediye İş Sendikası ile Toplu meslek sözleşmesinin anlaşma ile sonuçlandığını açıkladı. Posbıyık, 90 işçinin ücretlerine altı ay için yüzde 10 zam yapıldığını, sosyal haklarda da yüzde 25’e varan çoğalma sağladığını ifade etti.

“Pandemi herkes gibi belediyemizi de etkiledi”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, patron temsilcileri Selma Açıkgöz, Atike Önder, Deniz Koca ile emekçi temsilcisi Recep Köksal’ın katılımıyla yaptığı açıklamada, toplu meslek sözleşmesinin ayrıntıları hakkında şu bilgileri verdi:

“Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına bölge salgın, önce sağlık sonra idareli olarak koskocoman bir bunalım yaşatmaktadır. Dolayısıyla belediyemiz de bu süreçte ciddi kazanç kaybına uğramış, işlem, hesaplı olarak belediyemizi de etkilemiştir.” Dedi.

Belediye – İş sendikası ile 2 takvim uzlaşma yapıldı

2 takvim toplu anlaşma görüşmeleri neticesinde detaylar da emin oldu. Başkan Posbıyık açıklamasında, “Her şeye karşın, belediyemiz norm kadrosunda yer alan 90 daimi işçimizin ücretlerinde, Belediye – İş Sendikası ile aramızda yapılan 2 takvim toplu anlaşma görüşmeleri neticesinde; ücretlere altı ay %10 oranında büyüme üretilmiş, 2, 3 ve 4. altı aylık dilimlerde de enflasyon+3 puan zam gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda hem sosyal haklarında da % 25’e varan oranlarda zam yapılmıştır.

Belediye Başkanlığı görevine geldiğim ilk günden bugüne kadarki yaklaşık 5 dönemde, emekçi, memur, sözleşmeli personel, şirket personeli, önceliğimiz, tekrar tekrar çalışanlarımız olmuştur. Çalışanlarla yapılan sözleşmelerde, tekrar tekrar enflasyon üzerinde ve bölgemizde en yüksek ücretin verilmesi için finansal bütçemizdeki bütün hesaplı şartları zorlamışımdır. Bu benim en kayda değer ve değişmez ilkemdir.” İfadelerini kullandı.

1 Mayıs öncesi personele müjde

1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününün amaç ve önemine yakışır müjdelerimizi de saptamak istiyorum diyen Başkan Halil Posbıyık sözlerini şunları söyledi:

“90 işçimizin toplu sözleşmesi imzalanmış ve 1 Mart 2021 itibarıyla yürürlüğe girmiştir. Maaş farkı hesaplanmalarına müteakip işçilerimizin hesaplarına yatırılacaktır. 825 şirket çalışanının, Mayıs ayı içerisinde ödenmek üzere 4 bin 800 TL’lik banka promosyonu protokolünü de banka ile bugün imzaladık.

Yaklaşık 950 işçimize hizmet edecek Sendika İrtibat Bürosunu da fazla yakında hizmete açıyoruz.

Keza, memur, işçi, sözleşmeli personel ve şirket çalışanının bayram ikramiyeleri de bayramdan önce hesaplarına aktarılacaktır. Hepsine şanslı olsun.

Bu vesileyle, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü, yani emekçi bayramını en içten dileklerimle kutlarım. Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın çalışanların Emek ve Dayanışma Günü.” – ZONGULDAK

Belediye çalışanlarına yüzde 10 zam yapıldı
Belediye çalışanlarına yüzde 10 zam yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir