Başkan Eriş’ten Ödemiş Mezbahası’nda analiz

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ödemiş Mezbahası’nda incelemelerde bulundu.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Hakan Öztürk ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Mezbahası’nda tahlil yaptı.

Başkan Eriş, mezbahada atama yapan veteriner hekim Bulut Türek’ten tesisin kapasitesi ve çalışmalarıyla ilgili veri aldı. Türek şunları söyledi: “Jurnal 300 büyükbaş, 500 küçükbaş hayvan kesim kapasitesiyle baytar hekim kontrolünde kesimler yapılıyor. Soğuk hava deposu kapasitemiz 500 büyükbaş, 1000 küçükbaş şeklindedir. Kesimler haftanın beş günü yapılıyor. Aylık 1700 büyükbaş, 600 küçükbaş kesim ortalamasıyla bölgemize hizmet veriyoruz”

“İzmir Tarımı stratejisinin kayda değer bir parçası”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Ödemiş’te açıkladığı İzmir Tarımı stratejisinin manâlı parçalarından biri olduğunu hatırlatan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Et entegre tesisimize bugün az kalsın çat kapı gerçekleştirdiğimiz ziyarette de gördüğümüz üzere hijyenik bir ortam var. AB standartlarında donanıma sahip tesiste bütün kurallar eksiksiz uygulanıyor. Önce sağlık için önce yiyecek güvenliği anlayışıyla hareket ediliyor. Bu çağdaş tesiste ayda ortalama 1700 büyükbaş kesimi yapılıyor. Büyükbaşta kesim rakamları, tesisin bölgemiz açısından önemini gösteriyor. Artan Bir Şekilde yükselen bir grafik laf konusu. Başarılı çalışmalarından nedeniyle arkadaşlarımızı kutluyor, kolaylıklar diliyoruz.

Ödemiş Mezbahası, Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in 21 Ocak’ta kentimizde açıkladığı İzmir Tarım stratejisinin de kayda değer bir parçası. Bu vizyon ile üreticimizin ürettiği yerde mutlu olması, refahının yükseltilmesi hedefleniyor. Biz de bu yolda İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile kasıt ve zor birliği içerisindeyiz” dedi.

AB standartlarında çağdaş tesis

Ödemiş’te Canlı Hayvan Pazarı’nın hemencecik yanına İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ödemiş Belediyesi’nin alan hayvancılığına katkı olarak iki taraflı hizmet projesiyle hayata geçirilen sonra Bütünşehir Yasası gereği İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Ödemiş Mezbahası, AB standartlarındaki donanımı ve hijyenik ortamıyla 2017 yılından bu yana bölgeye hizmet veriyor.

Mezbahaya kasap esnafı ve üreticiler tarafından getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, veteriner doktor tarafından kesim öncesi sağlık durumu muayeneleri ve evrak kontrolleri yapılarak kesime sevk ediliyor. Kesimler yapıldıktan sonradan yine baytar hekim tarafından afiyet muayeneleri gerçekleştirilerek yiyecek olarak tüketimine müsade bahşedilen ürünler damgalanıp tüketime sunuluyor. Soğuk zincir şartlarına yerinde sevkiyat için frigofrik araçlar kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir