Bankacılıkta uzakta alıcı olma dönemi yarın başlıyor

Bankacılık sektöründe yarın yeni bir dönem başlıyor. Müşterinin uzak kimlik tespiti yapılarak banka şubesine gitmesine lüzum kalmadan herif kaydı yapılabilecek.

Dünyanın o kadar çok ülkesinde uygulanan uzakta kimlik tespiti ile alıcı edinimi, yeni tip koronavirüs Kovid-19) salgını sebebiyle uygulanan kısıtlamalar ve alınan tedbirler sebebiyle daha da kayda değer ayla geldi.

Türkiye’de de yarından itibaren bankacılık işlemleri, banka şubesine gitmeden elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek. Bankalar, görüntülü görüşmeyle uzak kimlik tespiti yapabilecek, mesafeli olarak kontrat ilişkisi kurulabilecek, böylece bankacılık hizmetlerine daha çabuk ve sıcacık erişim sağlanacak. Herif olma süreci kısa süre içerisinde dijital ortamlar üzerinden uzak tamamlanabilecek. Bu Nedenle şubesiz dijital bankacılık faaliyetinin önü açılmış oldu.

Islak imza gerekmeden dijital ortamda banka hesabı açılabilmenin yanı sıra mevcut müşterilerin bankacılık işlemleri için yazılı şeklin yerine geçebilecek nitelikte anlaşma ilişkisi dijital ortamda kurulabilecek.

Uzaktan banka müşteri olma konusunda bilinmesi gerekenler

Uzaktan kimlik tespiti için mutlaka yeni TC kimlik kartı ve akıllı telefona sahip almak zorunlu. Kimlik kartının üzerindeki bilgiler okunabilir olmalı ve hasar görmüş bir kimlik kartı olmamalı. Hesap başlatmak istenilen bankanın mobil uygulaması akıllı cep telefonuna indirilmeli ve banka internet sitesi adresine girilmeli. Mobil uygulamanın indirileceği platformun güvenliği veya antre yapılacak bankanın internet sitesi adresinin doğruluğu denetleme edilmeli.

Bilgilerin doğrulaması banka tarafından gerçekleştirildikten daha sonra uzakta kimlik tespiti işlemi gerçekleştirilmek üzere banka temsilcisi ile irtibata geçilecek. böylece bankanın uygulaması kullanılmaya başlamadan önce sakin ve parlak bir ortama geçilmeli. Görüşme sırasında güneş gözlüğü ve maske gibi yüz tanımayı engelleyici unsurlar kullanılmamalı.

İşlem bilgisayarla yapılacak olsa deha, mobil telefonunun müşterinin yanında bulunması, telefonun ön ve arka kameralarının çalışması ve internet bağlantısının sağlanıyor olması tartma talep etmektedir. Mülâkat süresince kamera açık olmalı.

Banka göre, mobil telefonlardaki NFC (Yakın Bölge İletişimi) özelliğinin kullanılması istenebilir. Manzara ve ses kalitesi, şüpheye yer bırakmayacak ve kimlik tespitinde herhangi bir kısıtlamaya imkan vermeyecek şekilde tatmin edici seviyede olmalı.

Röportaj boyunca işlemler sadece müşteri ile gerçekleştirilecek. böylece hesap ve operasyon güvenliği için üçüncü bir kişiden yardım veya destek alınmaması siklet arz ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir