Bakan Varank’tan televizyona çıkan uzmanlara yerli aşı sitemi! Bir kişiyi bambaşka tutup isim verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Habertürk TV’de Veyis Ateş ve Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı. Bakan Varank yerli aşı çalışmalarında gelinen son noktayı da paylaştı.

Yerli aşı çalışmaları konusunda bir takım uzman isimlere sitem eden Bakan Varank, “30 Ocak 2020’de Türkiye’de hap ve aşı alanında çalışan hocalarımızı Bakanlıkta topladım. “Bir aşı geliştirme, hap geliştirme çalışması yapabilir miyiz?” diye bir buluşma gerçekleştirdik. Hocalarımızın bir kısmı fazla cesur, bir kısmı korkak konuştular. Bugünlerde televizyonlara meydana çıkan hocalarımızdan bazıları ‘Aşı geliştirmek 5-6 sene sürer’, bazı hocalarımız da ‘Sayın bakanım Türkiye’de aşı geliştirme anlamında insan kaynağımız, altyapı var. Aşı geliştirebiliriz. Yeter fakat, siz bize yardım verin.’ O günkü toplantıda ismini de verelim Osman Erganiş hocamız inaktif aşı çalışması yapıyor, Ankara’da faz çalışması yapıyor. ‘Bize güvenin biz bu işi yaparız, hatta sizin gözünüz önünde ilk aşıya ben gönüllü olacağım’ dedi” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, televizyona çıkan uzmanlardan bir kişi hariç hepsine sitem ettiProf. Dr. Osman Erganiş

“BENİM DE GÖNÜLLÜ OLDUĞUM İNAKTİF AŞI ÇALIŞMASI VAR”

Bakan Varank, “Bu hocalarımız ilk çalışmalarını preklinik dediğimiz laboratuvarlarda bu aşıyı üzere yapıyorlar. sonra insan denemelerine geçebiliyorsunuz. Biz ikinci bir toplantıyı gerçekleştirdik ve Kovid-19 Türkiye Platformu’nu kurduk. Biz hocalarımıza ‘gelin bu Kovid-19’a aleyhinde aşı ise aşı ilaç ise ilaç geliştirelim, lakin 1 senede sonuç alalım. Biz devlet ve hükümet olarak her türlü desteği vereceğiz’ dedik. O gün itibarıyla 7 ayrı aşı geliştirme çalışması başladı. Bunun yanında sizi çare edecek ilaçları geliştirme çalışmaları var. Kovid-19 Türkiye Platformu’nda 7 bambaşka aşı çalışması yapıyoruz. Dünyada 4 ülkede klinik çalışmalarına geçmiş benim de gönüllü olduğum inaktif aşı çalışması var. Rusların çalıştığı teknolojilerle 7 öbür çalışmamız devam ediyor. Bunlardan iki tanesine; yani VLP aşısı insan denemelerine başladı. İnaktif aşıda da Osman Erganiş hocamız insan denemelerine yeni başladı. Türkiye’nin öbür üniversitelerinde desteklenen incelemeler var. Kayseri’de evre 2 çalışmasının sonuna gelmiş durumdalar. Geç kaldık mı? Açık yüreklilikle bildirmek gerekli. Türkiye’de en son aşı 1998 yılında yapılmış. Hıfzıssıhha dediğimiz tesislerde yapılmış. sonradan üretilmemiş” diye konuştu.

Bakan Varank'tan televizyona çıkan uzmanlara yerli aşı sitemi! Bir kişiyi ayrı tutup isim verdiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir