Bakan Karaismailoğlu Konya-Karaman YHT Hattının deneme sürüşüne katıldı

Bakan Karaismailoğlu Konya- Karaman YHT Hattının deneme sürüşüne katıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu:

“Yatırımlarımızın 2003-2020 yılları aralarında Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya toplam 395 milyar dolar ve üretime 837,7 milyar dolarlık etkisi olmuştur”

“Konya-Karaman arasındaki yolculuk süresi, 1 saat 13 dakikadan, 40 dakikaya inecektir”

“Yaklaşık Olarak Türkiye’yi demir ağlarla ördük”

KARAMAN – Konya-Karaman Yüksek Çabuk Tren projesinin deneme sürüşüne katılarak, Karaman Tren Garı’nda basın açıklaması yapan Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Yatırımlarımızın 2003-2020 yılları arasında Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya toplam 395 milyar dolar ve üretime 837,7 milyar dolarlık etkisi olmuştur” dedi.

Bakan Karaismailoğlu Konya-Karaman-Ulukışla arası Seri Tren Hattı’nın çalışmalarını analiz etmek üzere Karaman’a geldi. Konya-Karaman arasında yapılan Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın test aşamasına katılarak Karaman’a gelen Bakan Karaismailoğlu, Karaman Tren Garı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Değişen tüm ulaşım ve haberleşme ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir altyapıya sahibiz”

Konya-Karaman-Ulukışla arası Süratli Tren Hattını tahlil etmek için geldiğini gösteren Bakan Karaismailoğlu ulaştırma ve haberleşmede büyük adımlar kaydedildiğini söyleyerek, “Bildiğiniz gibi, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde atılan gözü kara ve kararlı adımlar doğru son 19 yılda ulaştırma ve haberleşme alanında çok önemli aşamalar kaydettik. Türkiye’mizi kara, hava, deniz ve demiryollarında küresel ölçekte projelerle donatarak dünyanın en büyük ekonomileri arasına girme yolunda büyük bir uzaklık aldık. Ülkemizi kendi içinde yüksek standartlı bir ulaşım sistemi ile bağlarken her noktadan dünya ile yakınlaştırdık. Çiftçimize, sanayicimize, yatırımcımıza, ihracatçımıza, turizmcimize can suyu olduk. İstihdam olanaklarını genişlettik. Bugün ülkemizin ve insanımızın, zamanın gereği olarak değişen bütün ulaşım ve haberleşme ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir altyapıya sahibiz. Bu altyapıyı lojistik, mobilite ve dijitalleşmeye odaklanarak daha da geliştiriyor, bütünsel kalkınmamıza omuz veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yatırımlarımızın 2003-2020 yılları aralarında Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya toplam 395 milyar dolar ve üretime 837,7 milyar dolarlık etkisi olmuştur”

Bakanlığın hayata geçirdiği projelerin Türkiye ekonomisine katkılarının büyük olduğunu açıklayan Karaismailoğlu, “Ekonomimizi ateşleyen bu yatırımlar kat be kat geri dönmektedir. Yatırımlarımızın 2003-2020 yılları aralarında Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya toplam 395 milyar dolar ve üretime 837,7 milyar dolarlık etkisi olmuştur. Yıllık sıradan 1 milyon 20 bin şahsiyet dolaylı ve aracısız istihdam gerçekleşmesine katkı maddesi yapılmıştır. Aziz Milletimiz de geleceğin Türkiye’sinin inşası ve imarı için yaptığımız bu hummalı çalışmalarımızı bilmekte ve takdir etmektedir. Böyle büyük mega projeleri gerçekleştirmek cesaret ister. Bu projeler yüz yıl hizmet edecek projeler yani torunlarımızın geleceğini hazırlıyoruz” diye konuştu.

“Adeta Türkiye’yi demir ağlarla ördük”

Lojistik Master Plan, Ulaşım Asıl Planı ve 2023 Stratejik Planları doğrultusunda Türkiye’yi dünya ile ulaşımın her modunda bağlayacak bir hareketlilik altyapısını oluşturduklarını bildiren Karaismailoğlu, “Bu süreçte demiryolları ve raylı sistemler defalarca odağımızda yer aldı. Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı olarak uzun yıllar taş taş üstüne koyulmamış bu alanda fazla kayda değer işlere imza attık. Neredeyse Türkiye’yi demir ağlarla ördük. 2020 yılında da vakit gelen demiryolu atılımımızı bir üstteki seviyeye taşımak üzere Demiryolu Reformu’nu ilan ettik. Ülkemizi küresel düzeyde bir lojistik güç haline getirecek bu Reform kapsamında, Bakü Tiflis Kars demiryolu hattı gibi projelerimizle Yeni İpek Demiryolu’nu dünyanın tercih edilen bir ticari rotası haline getirdik. Avrupa ve Asya’yı Marmaray ile bir kere daha birbirine bağlayarak Orta Koridor’un hakimi olduk. Mevcut konvansiyonel hatlarımızın tamamını yeniledik ve Hızlı Tren hatlarımızın kapsama alanını genişleterek pek çok şehrimiz arasında seyahati çabuk, konforlu, güvenli ve çevreci bir duruma getirdik” ifadelerine yer verdi.

“Konya-Karaman arasındaki seyahat süresi, 1 saat 13 dakikadan, 40 dakikaya inecektir”

Ankara’dan Karaman’a müjde ile geldiklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Konya-Karaman-Ulukışla Çabuk Tren Hattı Projemizin, 102 kilometrelik Konya-Karaman kesimindeki altyapılar, üst inşa, elektrifikasyon ve istasyon düzenlemeleri tamamlanmıştır. Son olarak da sinyalizasyon test ve sertifikasyon işlerimiz başarıyla devam etmektedir. İnşallah haziran ayında seri tren işletmeciliğine başlıyoruz. Hattımız bununla beraber elektrikli, konvansiyonel tren seferlerimize de hizmet verebilecektir. Çabuk tren hattımız şimdiden şanslı ve uğurlu olsun. Bu kesimin işletmeye açılmasıyla birlikte, Konya-Karaman arasındaki gezi süresi, 1 saat 13 dakikadan, 40 dakikaya inecektir. Hat kapasitesi de 3 kat artacaktır. Tamamı 237 kilometrelik Konya-Karaman-Ulukışla Çabuk Tren Hattı Projemizin Karaman-Ulukışla kesiminde ise araştırmalar tez devam ederken, fiziki gerçekleşme oranı yüzde 76’lara ulaşmıştır. Hattımızın bir diğer kesimi olan Ulukışla-Yenice Demiryolu hattı projesi de Aksaray-Ulukışla-Yenice hızlı tren hattı olarak Altyapılar Yatırımları Genel Müdürlüğü yatırım programına alınmıştır. Aksaray-Ulukışla-Yenice seri tren hattında ihale hazırlıkları devam ediyor” ifadelerini kaydetti.

“Konya-Karaman-Mersin- Adana arasındaki bütün kesimlerin yapımı tamamlandığında hattımız üstünde saatte 200 kilometre şipşak gezi edebileceğiz”

Karaman ile Adana arasında yapılan çalışmaların devam ettiğini bildiren Bakan Karaismailoğlu şöyle devam etti:

“Ülkemizin gelişen sanayi, tarım ve turizm kenti Karaman’ın, bir başka büyük ilimiz olan Adana ile de yakınlaştırılması için çalışıyoruz. Konya-Karaman-Mersin-Adana arasındaki bütün kesimlerin yapımı tamamlandığında hattımız üstünde saatte 200 kilometre tez yolculuk edebileceğiz. Yaptığımız her proje, döktüğümüz her metre asfalt, döşediğimiz her metre ray Türkiye’nin geleceğine yapılmış bir yatırımdır. Dünya son yüzyılın en büyük pandemisini yaşarken kuşkusuz ekonomik anlamda da önemli bir durağanlık yaşıyor. Türkiye de doğal olarak bu durumdan etkilenmiştir. Ama biz, krizlerden etkilenmeyecek dek güçlenmiş, üretkenliğiyle kendi kendine yeten, dünya ticareti üzerinde söz sahibi olan bir Türkiye’yi inşa ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimizle, belediyelerimizle, teşkilatlarımızla Türkiye’yi bereket, bolluk içinde yaşayacağımız güzel günlere eriştireceğiz.”

Bakan Karaismailoğlu Konya-Karaman YHT Hattının test sürüşüne katıldı
Bakan Karaismailoğlu Konya-Karaman YHT Hattının test sürüşüne katıldı
Bakan Karaismailoğlu Konya-Karaman YHT Hattının test sürüşüne katıldı
Bakan Karaismailoğlu Konya-Karaman YHT Hattının test sürüşüne katıldıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir