Bahar mevsimi emlak piyasasını canlandırdı

sahibinden.com ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) iş birliğinde hazırlanan “Konut Piyasası Görünümü” raporuna tarafından, baharın başlaması ile birlikte satılık ve kiralık konut piyasalarında canlanma gözlemlendi.

sahibinden.com’dan yapılan açıklamaya tarafından, BETAM’ın sahibinden.com’un verileri ile hazırladığı “Ev Piyasası Görünümü” raporunun dördüncüsü yayınlandı. Rapora kadar, mart ayının verileri gerek satılık gerekse kiralık ev piyasasında, yeni bir canlanmaya dikkat çekici ediyor. Geçen yılın mart ayı ile karşılaştırıldığında hem satılık konut bildiri metrekare fiyatları keza de satılan konut sayısının yanı sıra, kiralık konut ilan metrekare fiyatları ile kiralanan konut sayısında da çoğaltma kaydedildi.

İstanbul’da konut satış fiyatı TÜFE’nin aşağı kalmaya devam etti

Türkiye genelinde satılık konut ilanlarında sıradan metrekare cari fiyatları takvim yüzde 35,4 yükselerek 3 bin 695 TL olurken bu rakamın İstanbul’da yüzde 29,4, Ankara’da yüzde 36,3 ve İzmir’de yüzde 35,9 arttığı görülüyor. Bu artışla, satılık konut ilanlarında ortalama metrekare fiyatları İstanbul’da 4 bin 938 TL, Ankara’da 2 bin 560 TL, İzmir’de ise 4 bin 433 TL’ye yükseldi. İstanbul’da bildiri fiyatları TÜFE düzeyinin altında kalmaya devam ederken, Ankara’da duyuru fiyatları geçen ay olduğu gibi TÜFE düzeyinin azıcık üstünde gerçekleşti. İzmir’de ise ilan fiyatlarının TÜFE seviyesindeki hareketini koruduğu görüldü.

Satılık konut ilanı sayısında geçen yılın benzer dönemine tarafından yüzde 12,8 yükselme kaydedilirken satılan konut sayısında yüzde 43,1 çoğaltma gerçekleşti. Konut piyasasında canlılığın bir göstergesi olan, satılan konutların satılık ilan sayısına oranında, mart ayında şubata göre gerek ülke genelinde gerekse de üç büyük ilde, manâlı bir çoğaltma yaşandı. Kapatılan duyuru yaşının, bir önceki avuç içi kıyasla bariz bir metamorfoz göstermesi ve sürenin geçen yılın aynı ayına tarafından takriben 5 gün kısalması da bu canlanmaya dikkat çekici ediyor. Bu bağlamda ucuz ve lüks konutların satılık duyuru metrekare fiyatlarındaki artma devam etti. Satılık ev ortalama bildiri metrekare fiyatı ucuz konutlarda 2 bin 15 TL’ye, lüks konutlarda ise 11 bin 38 TL’ye yükseldi.

Büyükşehirlerde konut satış fiyatları artışlarında farklılık gözlendi

İlan satış fiyatlarının 2021 Mart ayında da geçen yılın benzer dönemine kadar bütün büyükşehirlerde arttı. Satılık konut duyuru metrekare fiyatlarının en çabuk arttığı iller Mardin (yüzde 65,1), Açık Fikirli (yüzde 61,7), Diyarbakır (yüzde 55,6), Şanlıurfa (yüzde 53,4) ve Antalya (yüzde 49,1) olurken, minimum artışların görüldüğü iller İstanbul (yüzde 29,4), Kocaeli (yüzde 29,2), Erzurum (yüzde 28,9), Van (yüzde 27,1) ve Trabzon (yüzde 25,3) oldu.

Üç büyük ilde kiralanan konut sayısında yükselme kaydedildi

Mart ayında kiralık ev piyasasında da canlanma gözlemlendi. Geçen yılın mart ayına tarafından keza kiralık konut bildiri metrekare fiyatları ayrıca de kiralanan ev sayısı arttı. Türkiye genelinde sıradan kiralık ev bildiri metrekare fiyatındaki yıllık kira çoğalma oranı, mart ayında yüzde 21 olurken 2020 Mart ayında 14 TL olan sıradan kiralık konut bildiri metrekare fiyatı, 2021 Mart ayında 17 TL’ye yükseldi. Takvim kira başkalaşım oranı İstanbul’da yüzde 25,9’luk artışla geçen ayki seviyesini korurken, Ankara’da takvim çoğaltma yüzde 10,8’e gerilemiş, İzmir’de yüzde 18,5’e yükseldi.

Bu gelişmelerin sonucunda mart ayında ortalama kiralık konut duyuru metrekare fiyatları İstanbul’da 23,8 TL, Ankara’da 12 TL, İzmir’de ise 17,8 TL oldu. Mart ayında kiralanan ev sayısının toplam duyuru sayısına oranında Türkiye genelinde ve üç büyük ilde belirgin bir çoğalma gerçekleşti. Bu gelişmeler satılık konut piyasasında ortaya çıkan canlanmanın kiralık konut piyasasında da kendini göstermekte olduğuna muhabere etmekte.

Kirada en yüksek oranlı çoğalma Kahramanmaraş’ta

Mart ayında yıllık ortalama kira artışı ülke genelinde yüzde 21 olurken büyükşehirlerde cari kira artışlarının aralarında büyük farklılık oluştu. En yüksek yıllık kira artışının görüldüğü iller Kahramanmaraş (yüzde 46,8), Diyarbakır (yüzde 43,2), Muğla (yüzde 42,2), Mersin (yüzde 40,5) ve Şanlıurfa (yüzde 37,1) oldu. İncelenen 30 büyükşehir aralarında sadece Van’da kiralarda düşüş görülmüştü (yüzde 1). Asgari kira artışının görüldüğü iller ise Erzurum (yüzde 11,4), Ankara (yüzde 10,8), Antalya (yüzde 10,3) ve Trabzon (yüzde 5,6) oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen sahibinden.com Pazarlamadan Sorumluluk Sahibi Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan, “BETAM ile yaptığımız işbirliği sonucunda ‘Ev Piyasası Görünümü’ raporumuzun dördüncüsünü yayınladık. Gayrimenkul alım ve satımı yapan kullanıcılarımız tarafından merakla peşine düşüp takip edilmeye başlayan raporumuzla, emlak piyasası için şeffaf, güvenilir ve kıymetli bir bilgi kaynağı oluşturduğumuzu gözlemliyoruz. BETAM uzmanlarının titiz çalışması ile kullanıcılarımıza daha öngörülü kararlar almalarında destek oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada raporla ilgili bahşedilen bilgilere tarafından, gayrimenkul herif ve satıcıları ile emlak profesyonellerine yol göstermek amacıyla hazırlanan rapor; sahibinden.com’un Emlak kategorisindeki veri havuzunun analiz edilerek elde edilen istatistiki veriler üzerinden, BETAM uzmanlarının yorumlarını taşıyan araştırmaları kapsıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir