“Aylık gelirim 1,5 milyon lira” diyen VeBitcoin CEO’sunun aidat dolandırıcılığını deşifre ettiler

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolar vurgun yapıp yurt dışına kaçmasının ardındaki VeBitcoin isimli kripto para borsası da işlemleri durdurdu.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı nitelikli dolandırıcılık suçundan VeBitcoin’in sahibine, eşine ve çalışanlarına bir dava açtı. Gözaltına alındılar. Vebitcoin CEO’su İlker Baş, eşi ve 2 çalışanı tutuklandı. Şirketinse geçmişine baktığımızda ücret borçları görünüyor. Şu an itibarıyla 140 bin lira vergi borcu var.

BİR DOLANDIRICILIĞI DAHA ORTAYA ÇIKTI

Aylık gelirinin 1,5 milyon TL olduğunu söyleyen İlker Baş’ın bir dolandırıcılığı daha ortaya çıktı. Baş’ın ücret dolandırıcılığı da yaptığı tespit edildi. Mali Müşavir Hasan Karakaya, CNN TÜRK Muhabiri Samet Güner’e detayları anlattı.

“VeBitcoin’in 140 bin lira ödenti borcu var. Aylık kazancı 1,5 milyon lira olduğunu söylüyor. Aylık kazancı 1,5 milyon liraysa ne dek vergi ödemeli?” sorusuna yanıt veren Finansal Müşavir Hasan Karakaya, “Aylık kazancı 1,5 milyon liraysa takvim 18 milyon lira ücret ifade etmesi gerekir. Harcama demeç etmesi gerekir. Bunun da vergisel değeri takriben 4 milyon lira yani 3 milyon 960 bin lira. 2017 yılında 4 bin lira kar açıklama etmiş, bunun vergisel oranı 880 liradır. 2018 yılında 12 bin lira kar ifade etmiş. 2019 yılında ise zarar açıklama etmiş. Rakamların hiçbir alakası yok muhakkak birbiriyle örtüşmüyor.” dedi.

“DEVLETTEN VERGİ KAÇIRDIĞI ORTAYA ÇIKIYOR”

“Normalde ne kadar olmalıydı?” sorusuna yanıt veren Mali Müşavir Hasan Karakaya, “1,5 milyon lira kar ettiğini söylüyorsa 4 milyon aidat ifade etmesi gerekir. Siber saldırıya uğradığını 200 milyon lira bedel Bitcoin’in çalındığını söylüyor. 34 ayda da 120-135 milyon kadar parayı geri ödediğini söylüyor. 120-135 milyon arasında bir parayı kapattıysa bu da aylık 4 milyon lira gibi bir rakama eşit gelir. 4 milyon çarpı 12 dediğimizde 45 milyon gibi bir rakam denk gelir.

45 milyonun vergisel değeri takriben 10 milyon liradır. Yani burada söylenenle, ifade edilenle parasal veriler birbiriyle örtüşmemektedir. 1,5 milyon lira aylık kazanıyorsa takvim vergisinin 4 milyon lira olması lüzumlu. Aylık 4 milyon lira kazanması lüzumlu. Yıllık 45 milyon lira eder bunun vergisi 10 milyon lira. Böyle bir gelir yok. Böyle bir beyan değil.

Vebitcoin sahibi kazandığı rakamlar 1,5 milyon lira olsaydı ödeyeceği rakam 4 milyon lira olacaktı. Kendi ifadesinde diyor ama ben zarara uğramıştım 200 milyon lira. 120-135 milyon lirasını ödedim. Onun için de aylık kazancının 4 milyon lira olması lazım. Sadece mağdur ettiği kişiler kullanıcılar değil. Devletten de ödenti kaçırdığı ortaya çıkıyor.” dedi.

 Aylık gelirim 1,5 milyon lira diyen VeBitcoin CEO'sunun vergi dolandırıcılığını deşifre ettilerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir