Atakum Belediyesi, harabe yapıyı okula çevirdi

Atakum Belediyesi, enkaz yapıyı okula çevirdi

Atakum’da durağan yapı ‘Doğa Bilimleri Köyü’ oluyor

SAMSUN – Atakum Belediyesi, geçmişte köy okulu olarak kullanılan oysa sonradan atıl kalan yapıyı her yerde okula çevirdi. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Hecin Süvarisi, yapının “Doğa Bilimleri Köyü” olarak hizmete başlayacağını belirterek, “Çocuklarımız ders dışındaki zamanlarında burada doğayla baş başa spor, sanat, fen ve felsefe eğitimleri alacaklar” dedi

Atakum Belediyesi, Etüt Proje Müdürlüğü ve Doğa Çocukları Akademisi Derneği iş birliğiyle, çocukların bilişsel gelişimine katkı sunmayı hedeflenen ‘Doğa Bilimleri Köyü’ projesinde sona yaklaşıldı. Atakum’un Büyükoyumca Mahallesi’nde geçmişte köy okulu olarak kullanılan ancak durağan durumda olduğu için adeta bir harabeye dönüşen inşa Atakum Belediyesi ekiplerince yepyeni görünümüne kavuşturuldu. Toplamda 4 bin 900 metrekare bahçe ve yapı alanından oluşan Doğa Bilimleri Köyü’nde çocukların ders dışı zamanlarını doğayla baş başa spor, sanat, fen ve felsefe eğitimleriyle geçireceklerini söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Hecin Süvarisi, “Mahallemize ve çocuklarımıza uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

19 Mayıs’a açılış müjdesi

Proje alanında mahallelilerle birlikte incelemelerde bulunan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Hecin Süvarisi, “Burada eski bir köy okulunu hayata döndürdük, ona yaşam verdik. İçinde akademisyenler göre ilköğretim çağındaki çocuklara keza matematik, fizik, kimya eğitimi verilecek; hem de doğa sporları yaptırılacak. Sporla eğitim ikisi birlikte olacak. Burası yeni çoğalan, ayrıca coğrafyası hoş ayrıca buradaki yapılaşma koşulları hoş bir yer. Yalnızca semtteki çocuklar yok, kentin değişik yerlerinden gelen çocuklar burada keza eğitim görecekler, spor yapacaklar, ayrıca de doğayla iç içe bir hayat tarzını kendi hayatlarıyla bütünleştirecekler. Bu civardaki ot gibi yaşama birçok çocuğun kendi yaşadığı bölgede görmediği türde. Çocuklar bu bitkileri tanırken bu coğrafyada yaşamanın tadına varacak. Alıştırma arkadaşlarımızın emeği ile fazla güzel bir eser ortaya çıktı. Sanıyorum açılışı 19 Mayıs Atatürk’ü Kutlama, Gençlik ve Spor Bayramı’na yetiştireceğiz. Samsun için 19 Mayıs kayda değer bir gün. Böyle hoş bir eseri 19 Mayıs’ta Samsun’a kazandırmak manalı olacak. Mahallemize ve çocuklarımıza bahtı açık olsun” diye konuştu.

“Hali içler acısıydı”

Büyükoyumca Mahallesi Muhtarı Fatma Yiğit ise mahallelinin okulun yeni halinden çok memnun olduğunu ifade ederek, “Buranın önceki hali içler acısıydı. Kapısı kırık berbat bir durumdaydı ve içinde at besleniyordu. O halden bu ülkü geldi. Beklediğimizden daha bir iş oldu. Atakum Belediyesi fazla hoş bir iş çıkarttı. Burası fazla gelişecek. Burayla ilgili büyük projeler var. Türkiye genelinde karikatür yarışmaları düzenlenmesi planlanıyor, yarışmacılarımız gelecek, koskocoman faaliyetler olacağına inanıyorum ve Büyükoyumca için de fazla faydalı olacak. Böyle bir yerin kazandırılmış olmasından dolayı fazla mutlu ve heyecanlıyım. Başlangıç gününü dört gözle bekliyorum, büyük bir açılış yapmak istiyoruz çünkü burada koskocoman emek var” şeklinde konuştu.

Atakum Belediyesi, harabe yapıyı okula çevirdi
Atakum Belediyesi, harabe yapıyı okula çevirdi
Atakum Belediyesi, harabe yapıyı okula çevirdi
Atakum Belediyesi, harabe yapıyı okula çevirdiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir