AŞTİ’de “bütün kapanma” öncesi aşırılık yaşanıyor (2)

Yarın başlayacak bütün kapanma öncesi vatandaşlar, Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali (AŞTİ) ile Ankara Esenboğa Havalimanı’nda aşırılık oluşturdu.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında, yarın saat 19.00’da başlayacak tam kapanma dönemini Ankara dışarıda vermek isteyenler, AŞTİ ve Ankara Esenboğa Havalimanı’na geldi.

Bu nedenle terminal ve havalimanında bayağı günlere tarafından yolcu sayısında yükselme yaşandı.

“Ailemin yanına dönüp daha gizli yaşamak istiyorum”

Memleketi Kahramanmaraş’a gitmek için AŞTİ’ye gelen Ali Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “20 jurnal kapanma var. Bundan sonrasının da belirli olmadığını düşünüyorum. Ailemin yanında dönüp daha bakımlı yaşamak istiyorum.” dedi.

Kovid-19’a yakalanacağı düşüncesiyle huzursuzluk yaşayan ailesinin, salgın tedbirlerine uyması konusunda her gün kendisini uyardığını bildiren Çelik, bu süreçte elinden geldiğince her türlü tedbiri aldığını, gerekli olmadıkça dışarı çıkmadığını anlattı.

Yolculardan Yusuf Turan Günaydın ise ramazanın başında gitmek istediği memleketi Amasya’ya bütün kapanma öncesi ulaşacağını belirterek “Annem, akrabalarım orada. O yüzden bu fırsatı değerlendirmek istedim.” ifadelerini kullandı.

Kübra Karaoğlu da yolcuğunun daha evvelden planlı olduğunu belirterek 17 günlük tam kapanma dönemini Bursa’da ailesiyle geçireceğini söyledi.

“Bütün kapanmanın gelmesi dürüst oldu”

Ankara’da öğrenci olan Giray Demirel, kısmi kapanma döneminde genelde evde kaldığını bunun da kendisi için sıkıcı olduğunu söyledi.

Bütün kapanma döneminde Bursa’da ailesiyle olacağını belirten Demirel, “Tam kapanmanın gelmesi içten oldu. Tam kapanmayla birlikte bedensel ve manevi destek sağlanması da gerekiyor.” dedi.

Ankara’ya misafirliğe geldiğini ama tam kapanma kararının alınmasıyla baştan memleketi Samsun’a dönme kararı aldığını açıklayan gezgin Selçuk Aktaş da tam kapanma kararının isabetli olduğunu söyledi.

Aktaş, esnafın maddesel bıkkınlık yaşadığını, devletten bu yönde yardım beklediklerini ifade etti.

Kovid-19 ve güvenlik tedbirleri de uygulanıyor

Kovid-19 tedbirleri dahilinde, vatandaşlara maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması hususunda sıkça anonsların yapıldığı AŞTİ’de dezenfeksiyon işlemleri de devam etti.

Terminal girişiyle bilet gişeleri ve peronların bulunduğu bölgelerde güvenliği karşılamak amacıyla yaya devriye hizmetini sürdüren polis ekipleri, vatandaşların kimliklerinden Genel Bilgi Toplama (GBT) sorgulamasını yaptı.

Esenboğa Havaalanı’ndaki yoğunluk yüzde 15 arttı

Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali gidiş ve geliş bölümlerinde geçen haftaya göre yüzde 15 yoğunluk olduğu belirtildi.

Havalimanın antre bölümünden itibaren yolcular maske, uzaklık ve hijyen kuralları doğrultusunda, Esenboğa Havaalanı Terminal İşletmecisi TAV ve yer hizmeti Turkish Ground Service (TGS) ekipleri göre seyahat öncesi işlemleri yapılarak uçağa yönlendiriliyor.

Tüm yolcuların gövde sıcaklığı, terminal girişinde termal kamerayla ölçülüyor, yolcular terminale girdikleri andan itibaren her alanda el dezenfektanlarına ulaşabiliyor.

Terminal binasında yolcu antre kapılarından başlanarak kontuarlar, umma salonları ve tuvaletler ahenkli aralıklarla dezenfekte ediliyor.

AŞTİ'de tam kapanma öncesi yoğunluk yaşanıyor (2)
AŞTİ'de tam kapanma öncesi yoğunluk yaşanıyor (2)
AŞTİ'de tam kapanma öncesi yoğunluk yaşanıyor (2)
AŞTİ'de tam kapanma öncesi yoğunluk yaşanıyor (2)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir