ASEAN liderlerinden Myanmar askeri yönetimine şiddeti erteleme çağrısı

KUALA Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) liderleri, askeri darbenin yaşandığı Myanmar’da orduya, protestocu sivillere yönelik şiddete son verme çağrısında bulundu.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen ASEAN liderler zirvesinde bir söylev yapan Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Myanmar’daki krizi tüm taraflarla meslek birliği içinde çözmek üzere ASEAN’ın ülkeye özel delege ataması tavsiyesinde bulundu.

Myanmar’da ordunun sivillere karşın şiddetinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Devlet Başkanı Joko, “Bu koşul daha pozitif süremez. Baskı bir lahza önce sona ermeli ve Myanmar’da demokrasi, istikrar ve rahatlık bir lahza önce tesis edilmelidir. Myanmar halkının çıkarına her zaman öncelik verilmelidir.” dedi.

Joko hem Myanmar’da insani yardım kapılarının açık tutulması uyarısında bulundu.

“Çözüm önerilerinin başarısı Myanmar ordusunun iş birliğine ast”

Malezya Başbakanı Muhyiddin Yasin de Myanmar’da yaşanan durumu “ızdırap verici” olarak niteledi ve “İlgili taraflar, şiddete sevk eden provokasyonlardan aleyhinde itidal göstermelidir” diye konuştu.

Darbenin ardından gözaltına alınan siyasetçilerin kayıtsız şartsız ve hemen özgürlük bırakılması gerektiğini bildiren Muhyiddin, ASEAN yetkililerinin ülkeye giderek krizin taraflarıyla görüşmesine izin verilmesi çağrısı yaptı.

Muhyiddin, “ASEAN’ın söz konusu kriz için sarf ettiği gayret ve önerge ettiği çözüm önerilerinin başarıya ulaşması, Myanmar ordusunun meslek birliğine bağlıdır. Myanmar ordusu, hiçbir çözüm planından egemen değildir.” açıklamasında bulundu.

ASEAN üyesi bir ülkenin yaşadığı sorunun tüm alan ülkelerini etkilediğini vurgulayan Muhyiddin, “ASEAN’ın başkalarının içişlerine karışmama prensibi, olanlar karşı durağan kalınması anlamına gelmemelidir.” dedi.

Cunta lideri, ASEAN’ın Myanmar’a delege göndermesini kabul etti

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ise Myanmar’daki krizin ASEAN’ın yoluyla çözülmesi fikrine katıldığını belirterek, “Siyasi uzlaşının sağlanması için kapsayıcı bir diyalog ortamının oluşturulması şarttır. Bunun güç olduğunu biliyoruz, lakin en azından atılabilecek adımlarımız kesin.” açıklamasında bulundu.

Toplantının ardından basına değerlendirme yapan Başbakan Lee, Myanmar askeri yönetimi lideri General Min Aung Hlian’ın, ülkesindeki krizin çözümü için ASEAN’ın Myanmar’a temsilci tayin fikrini kabul ettiğini aktardı.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde aldatma yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin peşinde 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii ilk önce olmak üzere, öyle fazla yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal bildiri etmişti.

Darbe karşıtı protestoların başlamasından bu yanlamasına emniyet güçlerinin protestolara silahlı müdahalesi sonucu 745 birey hayatını kaybetti.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst seviye hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir