ASEAN liderleri Myanmar’daki krizin çözümü için 5 konuda mutabakata vardı

KUALA Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN), askeri darbenin yaşandığı Myanmar’daki krizin çözümü için 5 konuda mutabakata varıldığını açıkladı.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da Myanmar’daki durumu yine görüşürüz yapılan ASEAN liderler toplantısının arkasında ASEAN Sekreterliği, toplantıda alınan kararlara ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada ASEAN liderlerinin, Myanmar’da yaşananlardan ötürü derin endişelerini dile getirdiği ve darbenin ardından gözaltına alınan siyasetçilerin özgür bırakılmasına karşın çağrıların dikkate alındığı bildirildi.

Myanmar’ın Arakan eyaletindeki insani krizin çözümü için çabaların sürdürüldüğünün kaydedildiği açıklamada, “Bangladeş ile yapılan ikili anlaşmalar sonucu Arakanlıların yurtlarına güvenlik, gönüllü ve şerefli bir şekilde dönüş yapabilmesinin sağlanması sürecinde yapılanların önemine dikkat çekilmiştir.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, ASEAN liderlerinin Myanmar’daki krizin çözümü için mutabık kaldığı 5 madde sıralandı.

Birinci maddeye göre Myanmar’daki taraflar şiddeti bir lahza önce durduracak.

İkinci maddeye göre, Myanmar halkının kolaylık ve güvenliği için taraflar arasında yapıcı diyalog ortamı başlatılacak.

Üçüncü maddeye göre, ASEAN’ın tayin edeceği özel temsilci Myanmar’daki diyalog sürecine aracılık edecek.

Dördüncü maddeye kadar, Myanmar’a insani yardımın güvenli bir şekilde ulaştırılmasına müsaade edilecek.

Beşinci maddeye kadar, ASEAN’ın görev edeceği özel temsilci, beraberindeki vekil ile Myanmar’ı ziyaret edecek, krizin muhatabı olan taraflarla görüşecek.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde kandırma yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin arkasından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii öncelikle olmak üzere, pek fazla yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına mucizevi hal ilan etmişti.

Darbe karşıtı protestoların başlamasından bu yandan emniyet güçlerinin protestolara silahlı müdahalesi sonucu 745 kişi hayatını kaybetti.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üstteki seviye hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir