Anamur’da Alaköprü Barajı ile yılda 29 bin 700 TL gelir artışı sağlanacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü göre Mersin’de yapımı süren Anamur Alaköprü Barajı’nın tamamlanması ile yılda 29 bin 700 TL gelir artışı sağlanacak.

DSİ, son yıllarda çağdaş sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyor. Çağdaş sulama ile tarımda sağlanan verim artışı ve üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçinin gelirinde aracısız olarak ve dolambaçlı artışa niçin oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ederken, bir taraftan da hayat standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Mersin’e son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de kayda değer rol oynuyor. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Mersin’in Anamur ilçesine yapılan barajın çiftçilere ve halka çok yardımsever olduğunu söyleyerek, “Mersin Anamur Alaköprü sulandırma inşaatında araştırmalar devam etmektedir. Örtüaltı (sera) yetiştiriciliğinde ülkemizin en manâlı coğrafyaları arasında bulunan ve bilhassa muz üretimi ile bir marka haline dönüşen Anamur ilçemizde 65 bin 900 dekar zirai bölge cazibeli, 17 bin 700 dekar zirai bölge ise pompajlı edinmek üzere toplamda 83 bin 600 dekar zirai arazi sulanacaktır. Proje ile Anamur sulaması ve Bozyazı sulaması ana kanallarının üst kotlarında yer alan tarıma yerinde alanların sulanması ve mevcut Anamur sulamasının rehabilitasyonu amaçlanmıştır” ifadelerini kullandı.

“Yıllık 29 bin 700 TL gelir artışı sağlanmış olacaktır”

Yıldız, “Alaköprü Barajı rezervuarından alınacak suyla 12 ay sulandırma yapılan Anamur Ovası’ndaki tarımsal ekonomiye büyük katkı maddesi sağlayacak olan projenin tamamlanması ile birlikte pompajlı sulandırma yapılacak olan 17 bin 700 dekar zirai arazide dekar başına takvim 27 bin 500 TL, cazibeli sulama yapılacak olan 65 bin 900 dekar zirai arazide ise dekar başına yıllık 29 bin 700 TL gelir artışı sağlanmış olacaktır. Böylece toplamda ülke ekonomisine takvim 1 milyar 583 milyon 901 bin TL katkı maddesi ve 8 bin 360 kişiye de istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir. Incelemeler dahilinde sol asıl boru hattında bin 800 mm çaplı CTP boruların montajına 20 Mart 2021 tarihinde başlanılmıştır” dedi. – ANKARA

Anamur'da Alaköprü Barajı ile yılda 29 bin 700 TL gelir artışı sağlanacak
Anamur'da Alaköprü Barajı ile yılda 29 bin 700 TL gelir artışı sağlanacak
Anamur'da Alaköprü Barajı ile yılda 29 bin 700 TL gelir artışı sağlanacak
Anamur'da Alaköprü Barajı ile yılda 29 bin 700 TL gelir artışı sağlanacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir