Almanya’da polisin Türk meslek insanına uyguladığı şiddet George Floyd olayını hatırlattı

Almanya’nın Duisburg kentinde yaşamış 43 yaşındaki değiştirme parça satıcılığı ve müteahhitlik yapan Türk iş insanı Emre Tümsek, işletmesinin önünde Alman polisinin şiddetiyle karşılaştı. Dışarıdaki gürültüye çıkan Tümsek, neler olduğunu sorması üstüne işletmesinin önündeki polislerin sert müdahalesiyle karşı karşıya kaldığını belirtti. Muhabirlere açıklamalarda bulunan Tümsek, “Dışarıdaki şamata sebebiyle dışarı çıktım. Ne oluyor der demez polis kuvvet uyguladı. Zıt kelepçeleyerek, çalışanlarımın gözü önünde darp edildim” ifadelerini kullandı.

ŞİDDET ANLARI KAMERADA

O anlar bölgedeki bir adap tanığı göre cep telefonuna ait kameraya saniye saniye kaydedildi. Görüntülerde Alman polisi göre elleri bağlanarak, zıt kelepçe ile yere yatırılan Tümsek’in nefes almakta zorlandığı görüldü.

Almanya'da polisin Türk iş insanına uyguladığı şiddet George Floyd olayını hatırlattı

“GEORGE FLOYD GİBİ MUAMELE GÖRDÜM”

Yaşadığı polis şiddetine ilişkin konuşan Tümsek, “Bir Anda üzerime çuvallanıp yere yatırıp kelepçe taktılar. Tıpkı Amerika’daki George Floyd’a yaptıkları gibi boynuma diziyle bastırdı. Nefes almakta zorlandım ve aniden aklıma George Floyd geldi. Bir meslek insanına hiç suçu yokken yapılacak meslek değil bu. Ben, gelirim sizinle karakola, pasaportumu da getiririm dememe rağmen, beni dinlemediler. Sonradan karakola götürdüler, ters kelepçe ve maske ile beni 4 saat hücrede tuttular” ifadelerine yer verdi.

“HUKUKİ YOLDAN HAKKIMI ARAYACAĞIM”

Yaşadığı olayın şokunu üzerinden atamadığını ifade eden Tümsek, “Ailem de olayı öğrendiğinde şok oldu. Hepimiz çok perişanız. Hiç suçum yokken böyle bir şeyin başıma gelmesini kabul edemem. Ayrıca Alman keza de Türk vatandaşı olarak hukuki yoldan hakkımı arayacağım. Bu işin peşini katiyen bırakmam. Ben, yirmiden pozitif insana iş veriyorum. Araba parçası işimin yanı sıra inşaat işi yapıyorum. Şimdi Düsseldorf Havaalanı inşaatını yapıyorum. Yapılan bu davranışı katiyen unutmam” diye konuştu.

Almanya'da polisin Türk iş insanına uyguladığı şiddet George Floyd olayını hatırlattıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir