Akarsu Üreticileri Dayanışma Derneği’nin taban fiyat beklentisi 4 lira 45 kuruş

Nehir Üreticileri Dayanışma Derneği’nin taban fiyat beklentisi 4 lira 45 kuruş

ÇAYÜDAD Başkanı Mustafa Mavi:

“Çaya minimum yüzde 30 zam verilmesini, bu yüzde 30 zammın desteklemeye de verilmesini bekliyoruz”

RİZE – Yakında Olacak Olan 2021 yılı yaş akarsu sezonu öncesinde dere üreticileri, açıklanacak kilogram başına yaş çay taban fiyatının belirlenmesini beklemeye başladı.

2021 yılı yaş nehir sezonunun açılmasına takriben 1 ay kala çay müstahsilleri nehir bahçelerindeki bakım ve budamalar için çaylıklara girerek bakımlarını tamamlamaya başladı. Hemen ise gözler geçtiğimiz yıl 3 lira 27 kuruş olan yaş akarsu taban fiyatının Tarım ve Orman Bakanlığının belirleyeceği bu sene ancak fiyata çevrildi.

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Mavi belirlenecek yaş dere taban fiyatının enflasyon zammının altına düşmemesi gerektiğini savundu. Mavi “Son 1 sene içerisindeki yiyecek enflasyonu göz önüne alındığı zaman yüzde 30’luk bir zam yapılması gerekir. Pandemi ve ülke şartlarından nedeniyle bütün yiyecek fiyatları ortalama yüzde 30 arttı. Bunun için çaya en az yüzde 30 zam verilmesini, bu yüzde 30 zammın desteklemeye de verilmesini bekliyoruz. Bu zam verildiğinde 4 lira 45 kuruşa geliyor. Bu zam verildiği takdirde enflasyon ile mücadelemiz denkleşir” dedi.

Çaya bahşedilen gübrenin ton fiyatının geçen yıla nazaran yüzde 50 zamlandığını bu nedenle yaş dere taban fiyatının da bu zamlara tarafından belirlenmesi gerektiğini dile getiren Mavi “Geçtiğimiz sene gübre fiyatları değişmez kalmıştı. Akarsu taban fiyatı da düşük kalmıştı. Bu yıl gübre fiyatlarında yaklaşık yüzde 50 bir zam oldu. Onun için yaş çay taban fiyatının da bu denli yükselmesini istiyoruz. Üretici bu konuda baya bir mağduriyet yaşadı. Zaten üreticinin yüzde 80’i desteklemeden yararlanamıyor. Çünkü ÇKS yaptıramadığı için üreticiler bu desteklerden yararlanamıyor. İnşallah bu sene yaş çaya zam verildiğinde desteklemeye de benzer oranda zam yapılır. Geçtiğimiz aslında fedakarlık ettik. Son 20 yılın minimum zammı yapıldı çaya, özel sektör bunun da daha aşağısında akarsu aldı” biçiminde konuştu.

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği'nin taban fiyat beklentisi 4 lira 45 kuruş
Çay Üreticileri Dayanışma Derneği'nin taban fiyat beklentisi 4 lira 45 kuruş
Çay Üreticileri Dayanışma Derneği'nin taban fiyat beklentisi 4 lira 45 kuruş
Çay Üreticileri Dayanışma Derneği'nin taban fiyat beklentisi 4 lira 45 kuruş
Çay Üreticileri Dayanışma Derneği'nin taban fiyat beklentisi 4 lira 45 kuruşBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir