AK Partili Sorgun, kimsesiz ve yetimlere kol kanat germe çağrısında bulundu

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, bütün dünyaya, öksüz ve yetimlere kol kanat gerilmesi çağrısı yaptı.

Sorgun, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 2013 yılında İslam İşbirliği Teşkilatının aldığı kararla, her yıl Ramazan ayının 15’inci gününün Dünya Yetimler Günü olarak bildiri edildiğini anımsattı.

Resmi rakamlara göre dünyada babasız sayısının 200 milyonu aştığını belirten Sorgun, gayrıresmi rakamların kadar ise 400 milyon civarında olduğunu aktardı.

Dünyada bir günde 10 bin çocuğun babasız kaldığını dile getiren Sorgun, her sene 2,5 milyon çocuğun suç örgütlerinin tuzaklarına düştüğünü söyledi.

Türkiye’de 350 bin yetim çocuk bulunduğunu; Suriye’deki babasız çocuk sayısının ise bir milyonu aştığını dile getiren Sorgun, “Yetim ve yetim olmanın çoğu sebebi var. Fakat belli başlı üç sebebi var: Bunlar salgın hastalıklar, doğal afetler ve en önemlisi ise savaşlar ve iç çatışmalardır.” dedi.

2018 sonu itibarıyla dünyada 71 milyon kişinin zor kullanarak yerinden edildiğini dile getiren Sorgun, “Bu rakamın 26 milyonu acımasızlık, çatışma ve insan hakları ihlalinden kaynaklanmaktadır. Bunun da yarısı çocuktur. Suriye’de yerlerinden göçe zorlanan 6 milyon Suriyeli’nin yüzde 45’i çocuklardan oluşmaktadır.” diye konuştu.

Sekizincisi icra edilen Dünya Yetiler Günü’nde, bütün dünyaya öksüz ve yetimlere kol kanat germesi çağrısında yer alan Sorgun, “Herkesi, bu çocukların öksüz ve yetim bırakan sebeplerin ortadan kaldırılması için çaba etmeye davet ediyorum. İç çatışmaları, savaşları ortadan kaldırmak, yoksullukla uğraş etmek için hep birlikte çalışmalıyız.” değerlendirmesini yaptı.

Sorgun, dünyanın çoğu yerinde peşinde on milyonlarca kimsesiz ve yetim bırakan ABD’nin “soykırım” iddiasını ise “bir suç buhran ve iftira” olarak gördüğünü ve zorlama kınadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir