AFYONKARAHİSAR – Üniversite öğrencileri kırsalda bulunan yaban domuzu yavrusunu biberonla besliyor

Afyonkarahisar’da, kırsalda bulunan ve annesini köpek saldırısı sonucu kaybettiği tahmin edilen domuz yavrusu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Kullanım ve Araştırma Merkezinin (AKÜREM) gönüllü öğrencilerince biberonla besleniyor.

Sultandağı kırsalında vatandaşlar kadar bulunan daha göbek bağı bile kopmamış ve 5 jurnal olduğu varsayım edilen iki yaban domuzu yavrusu, Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından teslim alınarak AKÜREM’e getirildi.

İki yavrudan biri fazla cılız olduğu için hayata tutunamadı. Diğer yavru ise merkezde çare ve rehabilitasyona alındı. İlk günlerde hayata tutunması için bir öğrenci yavruyu evinde korumaya aldı. İki saatte bir beslenmesi gereken yavru, aralıksız biberonla süt verilerek güçlendirildi.

Daha sonradan merkezde kendisi için ayrılan bölüme konulan ve 3 haftalık olan yavru, merkezin gönüllü öğrencileri göre özenle besleniyor.

AKÜREM Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kandır, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaban domuzu yavrusunun hayata tutunması için ellerinden gelen özeni gösterdiklerini söyledi.

Yaban domuzlarının doğa için yardımcı hayvanlar olduğunu dile getiren Kandır, şöyle konuştu:

“Allah’ın yarattığı her canlı, doğa için ve dünya için gerekli ve yaradılışlarının bir sebebi var. Domuzların, ormanlardaki toprağı havalandırma, ağaçların sağlıklı yetişmesini sağlama ve leşlerin ortadan kaldırılması gibi manâlı görevleri var. Bu hayvanların varlıkları doğa için gereklidir. Beslenme zincirinde de kayda değer bir rol oynayarak büyük yırtıcıların evcil hayvan sürülerinden uzakta kalmasını sağlıyorlar. Domuzlar ekosistem için zorunlu canlılardır.”

Kandır, domuz yavrularının küçükken sevimli olduklarını ancak, kendilerinin tedavi amacıyla yaptıkları gibi evde beslenmesinin, hayvansal hastalıkların yayılmasına niçin olabileceği için hatalı ve güvenli olmayan olduğunu sözlerine ekledi.

AFYONKARAHİSAR - Üniversite öğrencileri kırsalda bulunan yaban domuzu yavrusunu biberonla besliyor
AFYONKARAHİSAR - Üniversite öğrencileri kırsalda bulunan yaban domuzu yavrusunu biberonla besliyor
AFYONKARAHİSAR - Üniversite öğrencileri kırsalda bulunan yaban domuzu yavrusunu biberonla besliyor
AFYONKARAHİSAR - Üniversite öğrencileri kırsalda bulunan yaban domuzu yavrusunu biberonla besliyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir