AFYONKARAHİSAR – Sandıklı belediyesi cet tohumlarından domates, biber ve patlıcan fidesi yetiştiriyor

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçe Belediyesi, bölgeden tedarik ettiği ata tohumlarını jeotermal serada çimlendirerek 70 bin domates, biber ve patlıcan fidesine dönüştürdü.

Sandıklı Belediyesi, Hüdai Kaplıcaları bölgesinde üç sene önce peyzaj çalışmaları için çiçek geliştirmek nedeniyle kurduğu serada, bu yıl bölgeden temin ettiği 2 yüzyıllık ata tohumlarını üretmeye başladı.

Serada ekimleri yapılan domates, biber ve patlıcan tohumlarının çimlenme ve fideye dönüşme aşamaları, ziraat mühendislerince aralıksız peşine düşüp takip ediliyor.

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, AA muhabirine, jeotermal serada peyzaj çalışmaları için ürettikleri çiçeklerden arda kalan zamanlarda ilçenin yaklaşık 200 takvim ata tohumlarını yetiştirmeye karar verdiklerini söyledi.

Bu soy tohumlarının yöredeki lezzetli ve meşhur domates, biber ve patlıcanları olduğunu dile getiren Çöl, şöyle konuştu:

“Geçen sene bu tohumlar için bir tohum bankası oluşturmuştuk. sonradan seramızdaki ziraat mühendislerimiz bu tohumları detaylı bir şekilde çalıştılar. Bugün seramızda takriben 45 bin domates ile 25 bin biber ile patlıcan fidesi çimlenmiş durumda. Burada bu fidelerin büyümeleri kesintisiz takip ediliyor. İnşallah, ramazan bayramı öncesinde bu fidelerimizi ilçemizde ve köylerimizdeki hemşehrilerimize hediye edeceğiz. Bu özgün damak tadına sahip sebzeler, onların bahçelerinde yetişecek.”

“Fide ve ürünlerle markalaşmayı planlıyoruz”

Çöl, oluşturdukları tohum bankasında yetiştirdikleri fidelerle ilgili gelişim sürecini Tarım ve Orman Bakanlığı’yla paylaştıklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da “cet tohumu” projelerine tartma verdiğini anımsatan Çöl, “En kısa zamanda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile de bu konuyu görüşeceğiz. Ziraat mühendisi arkadaşlarımız, ilçemizin diğer sebze çeşitleriyle ilgili de araştırmalar yapıyor. Bu hoş yüzyıllık tohum çalışmalarını Sandıklı’mıza miras bırakacağımız için son derece mutluyuz.” diye konuştu.

Tohumlar konusunda kentteki bir vatandaşın kendilerine takviye olduğunu aktaran Çöl, şöyle devam etti:

“Bu tohumlar, bizim vizyonumuzu daha da açtı. derhal çalışmalarımız harika ve muhteşem bir şekilde gidiyor. İnşallah, bundan sonraki işlem içerisinde, ata tohumlarımız özelinde daha güzel fide ve ürünlerle markalaşmayı planlıyoruz. Daha sonraki yıllarda da Afyonkarahisar ve Türkiye geneline bu fidelerin yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. Emeklerinden nedeniyle ziraat mühendislerimize de teşekkür ediyorum.”

Ziraat Mühendisi İbrahim Hediye da jeotermal serada ektikleri cet tohumlarının fideye dönüşerek nesilden nesile aktarılmasının sağlanacağını açıklama etti.

AFYONKARAHİSAR - Sandıklı belediyesi ata tohumlarından domates, biber ve patlıcan fidesi yetiştiriyor
AFYONKARAHİSAR - Sandıklı belediyesi ata tohumlarından domates, biber ve patlıcan fidesi yetiştiriyor
AFYONKARAHİSAR - Sandıklı belediyesi ata tohumlarından domates, biber ve patlıcan fidesi yetiştiriyor
AFYONKARAHİSAR - Sandıklı belediyesi ata tohumlarından domates, biber ve patlıcan fidesi yetiştiriyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir