ADANA’DA TARİHİ RÖLYEF VE TAPINAĞA ZARAR VERİLDİ

ADANA’nın Kozan ilçesinde takriben 670 metre yükseklikteki Uzunoğlan Tepesi’nde tarihi rölyef ve tapınağa hasar verildi. Bölgede inceleme yapan Ordu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Bizans Sanatı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Buyruk, “3 bin sene baştan başa doğa insanlar değin zalim olmamış. Merhametsiz olmamış, bu dek yıkım etmemiş. Lakin insanoğlu burada ne bulacaksa bilemiyorum. Bu kabartmanın belinden yukarısını kesip, koparıp bu ülkü getirmiş” diyerek, tepki gösterdi.

Kozan ilçesi Ferhatlı Mahallesi’nde, Asur, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ev sahipliği yapan Uzunoğlan Tepesi’ndeki tarihi rölyef ve tapınağa zarar verildi. Yıllar önce çekilen fotoğraflarla karşılaştırıldığında, tarihi mirasın büyük bölümünün uygun olmadığı belirtildi. Bölgede tarihçi Abdurrahman Kütük ile incelemelerde bulunan Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Bizans Sanatları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Buyruk değerlendirmelerde bulundu.

‘VANDALLAR TARAFINDAN DEĞIL EDİLMİŞ’

Bölgenin antik dönemlerdeki isminin bilinmediğini anlatan Doç. Dr. Buyruk, “Asurlular başlangıçta bölgede bir kült alanı oluşturmuş. Buradaki kaya kabartmasının üstteki tarafı Vandallar tarafından parçalanıp, değil edilmiş. Daha Alçak kısmı kalmış. Burada Asur hükümdarı 3’üncü Salmanezer var. Milattan önce 859 ile 824 yılları aralarında hüküm sürmüş. Çağırmak oysa buradaki kaya kabartması 859 ile 824 yılı arasında üretilmiş. Asur İmparatorluğu, bir Mezopotamya imparatorluğudur. Asurlular bu cins kaya kabartmalarını hudut bölgelerine yapıyorlar. Sınırlarını açıkça belirtmek için çiziyorlar. Buraya da kabartması yapılıyor. Buradan ilk elden geçidi yoklama altında tutuyor” dedi.

‘BELİNDEN YUKARISINI GÖTÜRMÜŞLER’

Doç. Dr. Buyruk, kayanın orijinalinde üstte kemer olduğunu, kemerin içerisinde ise boylu boslu sakallı kral figürü bulunduğunu belirterek, “Kralın ayakları görünüyor çok net bir şekilde. Sol but ileride, sağ bacak onun ardından. 3 bin sene her tarafında doğa ahali dek acımasız olmamış. Acımasız olmamış, bu değin imha etmemiş. Ama ademoğlu burada ne bulacaksa bilemiyorum. Bu kabartmanın belinden yukarısını kesip, koparıp bu ülkü getirmiş. Tarihe büyük bir adaletsizlik yapmışlar” diye konuştu.

BATISINDA TAPINAK BULUYOR

Rölyefin işlendiği kayanın batı tarafında bir Roma tapınağının bulunduğunu belirten Doç. Dr. Burak, “Roma dönemine ait bir tapınak yapısı. büyükçe bir tapınak yapısı olduğu anlaşılıyor. Üzerinde ve civarında herhangi bir kitabesi olmadığından nedeniyle, tapınakla ilgili bir bilgimiz yok. Burası bir tanrı ya da tanrıçaya hitaben üretilmiş. Anavarza ile bağlantılı bir inşa olması gerekiyor” dedi.

Tapınaktaki taş blokların, defineciler göre yuvarlanmak suretiyle çevreye dağıtıldığı da görüntülere yansıdı.

ADANA'DA TARİHİ RÖLYEF VE TAPINAĞA ZARAR VERİLDİ
ADANA'DA TARİHİ RÖLYEF VE TAPINAĞA ZARAR VERİLDİ
ADANA'DA TARİHİ RÖLYEF VE TAPINAĞA ZARAR VERİLDİ
ADANA'DA TARİHİ RÖLYEF VE TAPINAĞA ZARAR VERİLDİ
ADANA'DA TARİHİ RÖLYEF VE TAPINAĞA ZARAR VERİLDİBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir