AB’den Apple’a rekabet kurallarını ihlal suçlaması

Avrupa Birliği (AB), Apple’ı uygulama mağazası App Store kuralları ile müzik data akışı piyasasında hakim konumunu kötüye kullanmakla ve rekabet kurallarını çiğnemekle suçladı.

AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Apple’a rekabet kurallarını ihlal ettiği için resmi “itiraz beyanı” gönderildiğini açıkladı.

Günümüzde mobil cihazların ve uygulamaların hayatın bir parçası olduğunu ifade eden Vestager, “Bu uygulamaların sayısı arttı lakin yalnızca App Store ve Google Play almak üzere sadece 2 tane esas dilekçe mağazası bulunuyor. ” diye konuştu.

Vestager, Apple cihazlara uygulamaların App Store’dan yüklenebildiğini, Google Play’in Apple cihaz sahipleri için etkin bir alternatif olmadığını anlattı.

Müzik uygulamalarının Apple kullanıcılarına ulaşmak için App Store’a gitmek ve Apple’ın onlara “dayattığı kuralları” kabul etmek zorunda kaldıklarına dikkati çeken Vestager, Apple’ın müzik veri akışı uygulamaları alanında önemli miktarda piyasa gücüne sahip olduğunu ve hakim konumunu kötüye kullandığını vurguladı.

Vestager, Apple’ın yalnızca uygulamaları kontrol etmekle kalmadığını, aynı zamanda sahip olduğu Apple Music ile öteki aynı uygulamalarla rekabet ettiğini de anımsattı.

Apple’ın dijital içerik satın elde etmek için gerekli bir sistem kullandığına dikkati çeken Vestager, “Apple, sistemdeki bütün satın almalarda yüzde 30 oranında bir komite uyguluyor. Bu, müzik bilgi akışı sağlayanların Apple’a ödeme yapmadan abonelik yapamaması anlamı taşıyor.” dedi.

Vestager, söz konusu ücretin kullanıcılara yansıdığını ve fiyatları yükselttiğini belirlediklerini anlattı.

Apple kurallarının müzik veri akışı sağlayıcıları sınırlandırdığını gösteren Vestager, müzik uygulamalarının kullanıcılara daha ucuz alternatifler konusunda bilgilendirmede bulunamadıklarını açıklama etti.

Vestager, bu nedenle Apple aygıt kullanıcılarının bir takım müzik hizmetlerine yüksek fiyat ödediklerini veya abonelikleri aracısız olarak alamadıklarını anlattı.

Apple’ın kendi uygulamaları aracılığıyla o kadar çok tatbik ile rekabet ettiğini anımsatan Vestager, Apple kurallarının rakiplerinin maliyetlerini yükselttiğini ve kar marjlarını düşürdüğünü açıklama etti.

Vestager, bu aşamadan sonra Apple firmasının 12 hafta içerisinde AB Komisyona cevap vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

AB, geçen yıl haziran ayında Apple’ın ödeme hizmeti ve başvuru formu mağazasının rekabet kurallarına uyup uymadığını tahsis etmek üzere soruşturma başlatmıştı.

Apple’ın kullanım geliştiricilerine yönelik App Store şartlarının ve ödeme hizmeti Apple Pay koşullarının AB rekabet kurallarını ihlal edip etmediğini incelemeye almıştı.

AB ülkelerinde etkinlik bildiren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetim yetkisi AB Komisyonu’nda bulunuyor.

Komisyon, laf konusu soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor.

Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu, bu duruma son veriyor ve şirketlere yüksek para cezaları uyguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir