ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine tepkiler

Cumhuriyet Ahali Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine tepki gösterdi.

Keleş, açıklamasında, Türkiye üstünde baskı oluşturulmak istendiğine dikkati çekerek, “1915 olayları, dönemin kötü şartları aşağı gerçekleşmiş oysa asla soykırım olarak nitelendirilemeyecek yaşanmışlıklardır. Ermenistan tarafından iddia edilenin tersine, yapılan bütün araştırmalarda, açılan tüm toplu mezarlarda, öldürülenlerin Türk olduğu tespit edilmiştir. Şükrü Elekdağ gibi isimlerin döneminde Amerika’da yürütülen çalışmalarda da bu durum bilim insanlarının çalışmaları doğrultusunda açıklanmıştır.” ifadesini kullandı.

Atalarından dinledikleri hikayelerin, anlatılan acıların hala akıllarda ve kalplerde olduğunu vurgulayan Keleş, “Böyle bir ortamda yalanlar üzerinden açıklamalar yapan, İstanbul’a, ‘Constantinople’ diyen Biden, Türkiye’yi siyasi baskı altına elde etmek istemekte ve ülkesindeki Ermeni lobilere yaranmaya çalışmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Keleş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin şanlı tarihini karalayarak algı yaratmaya ve zorlama kurmaya çalışanların bütün karşı olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“2. Dünya Savaşı’nın sonunda, savaş bitmişken iki büyük kente atom bombası atan, etkisi bugün hala devam eden radyasyon illetiyle milyonlarca insanı katleden bir anlayışın, ülkemizin, uluslararası arenadaki menfaatlerini ‘soykırım’ yalanı üzerinden sekteye uğratılmasına müsaade etmeyeceğiz. mükemmel bilinmelidir ama, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanı bile olsa, hakiki tarihi asla sözlerle değiştiremezler. 1. Dünya Savaşı sırasında tarihi değiştirmek isteyenlere, İstanbul’u ‘Constantinople’ olarak görmek isteyenlere gereken cevap, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman milletimiz göre verilmiştir. Dolayısıyla Türkiye’yi iftiralarla karalamaya çalışan bu tutumu kınıyoruz. öte taraftan, hükümetin bir lahza önce zorunlu adımları atarak yanıt vermesini bekliyor ve kendilerine 1975 senesini hatırlatıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir