ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine tepkiler sürüyor

Eskişehir, Bilecik ve Kütahya’da milletvekilleri ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine tepki gösterdi.

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Üyesi Emine Nur Günay, yaptığı yazılı açıklamada, Ermenistan ve diasporasının 1915’te yaşanan olayları tarihi ve yasal zeminde tahlil etmek ve kavga etmek yerine siyasi alana çektiğini vurguladı.

Ermenistan’ın ve diasporasının olayları yanlı ve aldatıcı değerlendirmelerle, fazla yönü olan uluslararası propaganda, eylem ve kampanyalarla dünya gündeminde tutmaya çalıştığını gösteren Günay şunları kaydetti:

“Hodri meydan, tüm arşivlerimiz açık. 1915 olayları niçin ‘soykırım’ olarak tanımlanamaz? Fazla açık ve basittir. Tarihi gerçeklerden uzaktır. Milletlerarası hukukta dayanağı olmayan yalan bir iddiadır. 1915’te yaşanan gerekli göçü ‘soykırım’ olarak resmi olarak kabul eden 31 ülke vardır. Hatta açıklama özgürlüğünü en önde savunan Fransa 2001 yılında 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımış, 2006 yılında Fransa Parlamentosu, Ermeni iddialarının reddedilmesinin kabahat sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etmiştir. 2017 yılında ise Fransa Tüzük Mahkemesince ‘Yasa ifade özgürlüğünün uygulanmasına gereksiz ve orantısız bir saldırıdır, dolayısıyla da Tüzük’ya aykırıdır’ gerekçesiyle iptal etmiştir. Laf konusu durumun tarihsel, hukuksal, siyasal boyutları bulunmaktadır. Tarihi konuları tarihçilere ve akademisyenlere adamak, yasal konuları da uluslararası hukukçulara teslim etmek gerekir. Siyasetçilerin popülist yaklaşımları iki ülke arasındaki konuyu daha da çözümsüzlüğe itmektedir.”

“Bu yapılan müttefikliğe de sığmayan bir adımdır”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de Biden’ın kullandığı ifadenin hukuki ve tarihi gerçeklerle örtüşmediğini aktardı.

Konunun siyasetçilerin yok tarihçilerin meselesi olduğunu belirten Çakırözer şöyle devam etti:

“Siyasetçi bir tespit yaptığında taraf oluyor. Bu haksız rencide edici açıklama asla kabul edilemez, kınıyorum. Tarihimizde yaşanan iki taraflı acılar olduğunu biliyoruz. Manâlı olan bu acılardan Anadolu’da yaşayan ve yaşamakta olan bütün halkların kardeşliğini pekiştirecek bir noktaya gidebilmek. Biden’ın bu tavrı Türk ve Amerikan halklarının dostluğuna yarar sağlamayacağı gibi Türkiye ile Ermenistan halkları arasındaki yakın olma ve dostluğun tesisine de katkı sağlamayacak. Türkiye ile Ermenistan halkları arasındaki yakın olma ve dostluğun tesisine de olumsuz tesir edecektir. Bu yapılan müttefikliğe de sığmayan bir adımdır ve yanlıştır. Türkiye’yi, halkımızı önemsemeyen, yok sayan bu konuşma katiyen kabul edilemez.”

AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı ve Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Bilecik Milletvekili Selim Yağcı ise sosyal medya hesabından, “ABD Başkanı Biden’ın, 1915 yılında Osmanlı Devleti’nde yaşanan olaylar hakkında tarihi ve hukuki dayanaklardan yoksun ve asılsız iddiaları başlıca alan açıklamasını hiçbir suretle kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz.” paylaşımını yaptı.

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun da Biden’ın ifadelerini katiyen kabul etmediklerini ve lanetlediklerini belirtti.

Ceyhun, “Ülkemizle ilgili tarihi gerçeklerden uzaktan değerlendirmeleri büsbütün reddediyoruz. Tarih gerçekleri yazar ve şanlı tarihimize hiçbir şekilde leke süremeyecek bu yorumların tarih nezdinde en minik kıymeti yoktur.” açıklamasında bulundu.

Eskişehir’de STK üyelerinden basın açıklaması

Eskişehir’de, Hoşnudiye Mahallesi İsmet İnönü Caddesi’nde bir araya gelen Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri basın açıklaması yaptı.

Grup adına hazırlanan açıklamayı okuyan TGB İl Başkanı Soy Pelvanoğlu, Biden’ın nitelemesinin yok hükmünde olduğunu açıklama etti.

Açıklamanın arkasında grup dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir