“16 yaşındaki zihinsel engelli kızı gelin yapmak için kaçırdılar” iddiası

“16 yaşındaki zihinsel engelli kızı gelin gerçekleştirmek için kaçırdılar” iddiası

Gözyaşları içinde kızının bulunmasını istedi

Manisa’nın Selendi ilçesinde yaşamış 16 yaşındaki yüzde 70 zihinsel engelli kız çocuğu 22 Nisan tarihinde evinden zor kullanarak kaçırıldı

MANİSA – Manisa’nın Selendi ilçesinde 5 gün önce zor kullanarak gelin edilmek üzere kaçırılan 16 yaşındaki yüzde 70 zihinsel engelli kız çocuğunun hayatından endişe eden ailesi ağlayarak devletin tüm kurumlarından kızlarının bulunmasını istedi. Kızının fotoğrafını öpüp gözyaşları döken anne Hatice Çankaya, “5 gündür bir yudum suyla duruyoruz. Çocuklarımızın hepimizin dengesi kaçtı. Kızımın hayatından üzüntü ediyoruz.” dedi.

Olay, Manisa’nın Selendi ilçesine bağlı Tepeeynihan Mahallesi’nde 22 Nisan Perşembe Günü saat 11.00 sıralarında 4 çocuklu Çankaya ailesinin evinde meydana geldi. Anne ve büyük kızı Manisa’ya doktora gitmek için evden çıktığı ve babasının da hayvanlara görmek için evden ayrıldığı sırada evde kimsesiz kalan 16 yaşındaki yüzde 70 zihinsel engelli Şadiye Çankaya, 15 gün önce kendisini 26 yaşındaki Süleyman K. için istemeye gelen aile göre kaçırıldı. Görgü tanıklarının beyanlarına göre 16 yaşındaki Şadiye Çankaya, iki erkek ve bir kadın tarafından saçından tutulup yaklaşık 200 metre sürüklenerek cebren beyaz bir arabaya bindirilerek mahalleden götürüldü. Ailenin durumu öğrenmesi üstüne jandarmaya yapılan şikayet sonrası kızı kaçırdıkları tespit edilen Dudu K., oğulları Süleyman K. ve Ferdi K.’ye ulaşılamadı. Firari durumda yer alan 3 birey her tarafta aranırken 16 yaşındaki kız çocuğunun acıklı ailesi 5 gündür almadıkları tehdidin kalmadığını söyledi.

“Ölüsü sizin dirisi bizim”

Takriben 5 gündür kızı Şadiye Çankaya’dan hiçbir haber alamadıklarını belirten anne Hatice Çankaya, “Ben Manisa’ya büyük kızım Yasemin’i doktora götürmüştüm. Beni muhtarın hanımı 12.30 gibi aradı. ‘Evde kim var evinizde bağırış çağırış kopuyor’ diye ben de ‘babasıyla Şadiye evde’ dedim. Akşama doğru eve geldim ve karakola artan bir şekilde kızımı kaçıranlardan davacı olduk. Akşam 19.00 gibi kaçıranların babasıyla karakolun kapısında karşılaştım. Ona kızımı getirin yahut gerisini siz düşünün dedim. Babası da bana ‘ben sana yalvardım kızını ver diye sen de vermedin. Vermeyince ben de böyle yaparım’ dedi. Kızın ölüsü sizin dirisi bizim diyerek şikayetleri geri çekmemiz için tehditlerde bulunuyor. 5 gündür bir yudum suyla duruyoruz. Çocuklarımızın hepimizin dengesi kaçtı. Hepsinden şikayetçiyim. Kızımın hayatından endişe ediyoruz” diyerek gözyaşlarına başat olamadı.

“Bir haftadır acı çekiyorum”

Engelli kızlarını 15 gün içinde iki defa istemeye gelen ailenin kaçırdığını kaydeden Baba Hekmet Çankaya ise, “22 Nisan Perşembe Günü saat 11.000’da Dudu, Ferdi ve Süleyman K. evime geldi. Kızımı baştan istemek için. Ben de size verilecek kızım yok dedim evden kovdum onlar gittikten daha sonra ben de hayvanlara bakmak için evden ayrıldım. Ben evden çıkınca gelip kızımı sürüyerek 200 metre acı çeke çeke götürmüşler. Her yere haber verdik. Ama hiçbir destek göremedik. Perşembe Gününden beri Şadiye kızımdan bir haber değil. Kazıklı Mahallesinden Rüstem, Dudu, Ferdi, Süleyman K. kızımı zor kullanarak kaçırdı. Bunlardan şikayetçiyim davacıyım. Bir haftadır acı çekiyorum. Yemek Yemek yiyemiyorum çocuğumun en yakın zamanda bulunmasını istiyorum” dedi.

Şadiye Çankaya’nın ablası Yasemin Çankaya ise kardeşinin kaçırılmasından daha sonra kesintisiz tehditler aldıklarının altını çizerek şunları söyledi:

“Baba Rüstem K. ile telefonda görüştüm kardeşimi getirin şikayetimizi geri çekelim dedik. Beni aradı ölüsü sizin dirisi bizim diyerek korkutma etti. Nişanlımı da arayarak her tarafta tehdit ettiler. Şikayetlerinden vazgeçsinler biz de 2-3 gün daha sonra kızı teslim edelim demiş.”

Anne Hatice Çankaya ve baba Hekmet Çankaya kızlarının fotoğrafına bakarak gözyaşları dökerken kızlarının bulunması için takviye istedi.

Öte yana 16 yaşındaki engelli Şadiye Çankaya’yı istemeye gelen ailenin oğullarının 26 yaşındaki Süleyman K.’nın da yüzde 50 zihinsel engeli olduğu ve kızı, annesi Dudu ile erkek kardeşi Ferdi K.’nın yardımıyla kaçırdığı saptandı. Jandarma yeniden kaçak 3 şahıs ile kaçırılan kızı ararken durumun güvenlik güçlerine de intikal ettirildiği öğrenildi.

 16 yaşındaki zihinsel engelli kızı gelin yapmak için kaçırdılar iddiası
 16 yaşındaki zihinsel engelli kızı gelin yapmak için kaçırdılar iddiası
 16 yaşındaki zihinsel engelli kızı gelin yapmak için kaçırdılar iddiası
 16 yaşındaki zihinsel engelli kızı gelin yapmak için kaçırdılar iddiasıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir